GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-03-2021 21:55   Güncelleme : 17-03-2021 21:55

Bakanlar Kurulu Kısıtlamalar İçin Toplanıyor

Türkiye’de günlük korona virüs vaka sayısı 17 bin civarına yükselirken, risk haritasında mavi renkte şehir sayısı sadece 3’e düştü. Bu gelişmelerin ardından Korona virüs Genel Kurulu bugün saat 17.00’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanacak.

Bakanlar Kurulu Kısıtlamalar İçin Toplanıyor

Bakanlar Kurulu Kısıtlamalar İçin Toplanıyor

Türkiye’de günlük korona virüs vaka sayısı 17 bin civarına yükselirken, risk haritasında mavi renkte şehir sayısı sadece 3’e düştü. Bu gelişmelerin ardından Korona virüs Genel Kurulu bugün saat 17.00’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanacak. Toplantıda normalleşme adımlarının bazıları hakkında gelişmeler olması beklenmekte. Hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının ise geri geleceği düşünülüyor.

Genel Durum Tartışılacak

Korona virüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında saat 17.00’de video konferans yöntemi üzerinden toplanacak. Toplantının ardından ise yazılı açıklama ile vatandaşlara açıklama yapılacak. Toplantıda gevşeme kararının tartışılması İn ardından günlük vaka sayısındaki çok hızlı artış yaşanması ve aşılamadaki son durum masaya yatırılacak. Samsun rekora doğru ilerleyen illerin başında geliyor. Her 100 bin kişideki vaka sayısı 348,36’dan 458,53’e yükselen Samsun, bir önceki haftaya göre yine ülke genelinde en yüksek vaka sayısındaki il oldu. Samsundan sonra gelen Sinop, Giresun, Balıkesir ve Kilis’te görüldü.

Restoran ve Kafeler Kapatılmayacak

Artan vaka sayısı karşısında Bilim Kurulu gevşeme kararlarının iptali hakkında Kabine’ye tavsiyelerde bulunacak. İlk Bakanlar Kurulu toplantısında Bilim Kurulunun tavsiyesi üzerine sokağa çıkma yasağının geri getirileceği belirtirken, kafe ve restoranların kapatılmasının çok zor ve gündemde olmadığı belirtilecek. Aylardır kapalı olan sosyal mekanlar için bu süre oldukça zorlu geçti. Esnafın kazancına büyük oranda düşüş yaşanması ülke ekonomisini de büyük oranda etkiledi. Bu nedenle kafa ve restoranların kapatılması gündemde bulunmamaktadır.

Vaka Sayılarında Korkutan Yükseliş

100 binde görülen Covid-19 vaka sayılarına göre bir önceki haftaya oranla 58 ilde büyük artış ve 23 ilde düşüş yaşandı. Artış yaşanan iller: Adana, Adıyaman, Aksaray, Ankara, Antalya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak tehlike çanlarının çaldığı illerdir.