EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-03-2021 16:30   Güncelleme : 26-03-2021 16:30

Bakanlığın Yeni Düzenlemesi 100 Bin TL'lik Kredi İmkânı Sağlayacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yasal düzenleme ile Kredi Garanti Fonu aracılığıyla 100 bin TL’lik kredi kullanma imkânı tanınacak. Kredi limitinin 500 bin liraya kadar yükselebileceği belirtilirken, ücretsiz izne çıkartılan çalışanların iş yerlerine geri dönmesi ile işverenler krediyi 2 yıl vadeli olarak kullanabilecekler.

Bakanlığın Yeni Düzenlemesi 100 Bin TL'lik Kredi İmkânı Sağlayacak

İlave İstihdam Kredi düzenlemesi adı altında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ortaya koyulan düzenleme ile pandemi döneminden en çok etkilenen kesim olan mikro ve küçük ölçekli firmalara kredi desteği sürecek. Firmalarda istihdamın da sağlanması ve korunmasını temel alan düzenleme ile Garanti Kredi Fonu katkısı ile 100 bin lira değerine kadar kredi kullanma imkanı verilecek. İstihdamı desteklemek adına şirketlerde 5 ilave istihdamın gerçekleşmesi halinde kullandırılacak kredi tutarının 500 bin liraya kadar yükseleceği belirtildi.

İşverenlere 6 ayı Geri Ödemesiz 2 yıl Vade İmkânı Verilecek

Firmalarda istihdamın da sağlanması sağlayacak yasal düzenleme ile Garanti Kredi Fonu katkısı ile 100 bin lira değerine kadar kredi kullanma imkânı verilecek. Firmalarda 5 ilave istihdamın gerçekleşmesi halinde kullandırılacak kredi tutarının 500 bin liraya kadar yükseleceği belirtilirken, normal çalışma sistemine göre faaliyetine başlayan işverenler için kredinin ilk 6 ay geri ödemesiz olmak üzere toplamda 2 yıl vade imkânı tanınacak. 2 yıl vadeli krediden yararlanmak için ücretsiz izne çıkartılan ve nakdi ücret desteği alan 700 bin civarındaki çalışanların normal çalışma sistemine dönmesi şartı aranacak.

Düzenlemenin 30 Eylül İtibarı İle Yürürlüğe Girmesi Bekleniyor

İlave istihdam kredi düzenlemesi ile ücretli izin ve kıdem gibi konuların hak edilmesi konuları tartışılırken, mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci ücretlerinde de düzenlemeye gidilecek. Kalfalık ücretlerinde de yenilik yapacak olan uygulamanın 30 eylül tarihi itibarıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.

İŞKUR, SGK ve Kredi Garanti Fonu Takip Edecek

İŞKUR, SGK ve Kredi Garanti Fonu’nun takip edeceği düzenlemenin ayrı bir yasa olarak çıkarılması planlanıyor.  Konunun 30 eylül tarihinde yürürlüğe girebilmesi için çalışmaların bitirilmesi ve meclis tatile girmeden gündeme alınması hedefleniyor