GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-04-2021 10:05   Güncelleme : 14-04-2021 10:05

Bakanlık Açıkladı: Bu Kişiler Kısmi Kapanmadan Muaf Olacak!

Kabine toplantısında alınan kararlar dün akşam açıklandı. İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Kısmi Kapanma“ konulu genelgeyi yolladı. Kısıtlamadan muaf olacakların listesi ise ayrıntılı şekilde verildi.

Bakanlık Açıkladı: Bu Kişiler Kısmi Kapanmadan Muaf Olacak!

Dün akşam kabine toplantısında alınan kararlar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Diğer yandan kısmi kapanma sürecine giriş yapıldığı belirtildi. İçişleri Bakanlığı ise kısmı kapanmayı konu alan genelgeyi valiliklere gönderdi. Bu süreç içinde kısıtlamalardan muaf olacakların listesi ise detaylı şekilde kamuoyu ile paylaşıldı. İlk olarak TBMM üyeleri ve çalışanları kısmı kapanmadan muaf oldular.

Kamu Görevlerinde Kısmı Kapanmadan Muaf Olan Gurup

Ramazan ayında uygulanacak kısmı kapanmadan kamu düzenini sağlamaktan sorumlu personeller ve özel güvenlik görevlileri muaf olacaklar. Zorunlu kamu hizmetlerini devam ettirecek olan çalışanlar, Havalimanı, Gümrük, karayolu, huzurevi, rehabilitasyon merkezi, PTT çalışanları kısmı kapanmadan muaf olacaklar.

Kızılay Çalışanlar ve Eczaneler Muaf mı?

Acil çağrı merkezlerinde çalışanlar, Sosyal Destek Birimi çalışanları, AFAD, Kızılay çalışanları kısmı kapanmadan muaf olacaklar. Kamu ve özel sağlık kurumu çalışanları, eczane, veteriner, hayvan hastanesi görevlileri yine kısmi kapanmadan muaf olan kişiler sayıldılar.

Hastane Randevularına Gidilebilecek mi?

Tüm vatandaşlar bir hastanede zorunlu sağlık randevuları varsa kısma kapanmadan o randevu gününde muaf olacaklar. Belirli güzergahtan sadece kontrole gitmek amacıyla hastanelere ulaşabilecekler. Ulaşım sırasında ise randevuya ait olan resmi belgenin gösterilebilmesi gerekiyor. Aynı şekilde Kızılay’a kan ve plazma bağışları için gidenler de o gün için kısmı kapanmadan muaf olacaklar.

Hangi İşletmeler Kısmi Kapanmadan Muaf?

İşletmeler baz alındığında ilaç, tıbbi maske, tıbbi cihaz, dezenfektan üretimi ve tedariki yapan işletmelerin kısmı kapanmadan muaf olacakları belirtildi. Bu işletmeler satış ve ürün teslim işlemlerine devam edecekler. Bu süreçte araç kullanımı gerçekleştirebilecekler.

Aynı zamanda hayvansal ürünleri üreten, bitkisel ürün üreten, ilaç üreten, bitkisel ürün hasadı, pazarlaması ve nakliyesi için çalışan işletmelerde kısmı kapanmadan muaflar. Bunlar gerekli olan saatlerde iş faaliyetlerine işletme belgelerini göstererek devam edebilecekler. Kargolar, oteller ve çalışanları kısmı kapanma koşullarından muaf olacak diğer işletme gurupları olarak açıklandılar.

Akaryakıt istasyon çalışanları, ekmek üretici fırınlar, sebze ve meyve toptancı hallerindeki çalışanlar, gazete matbaalarında çalışanlar kısmı kapanmadan muaflar.