GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-03-2021 20:09   Güncelleme : 29-03-2021 20:09

Bakanlık Duyurdu: Azerbaycan ile Türkiye Arasında Pasaportsuz Seyahat Dönemi Başlıyor!

10 Aralık 2020 tarihinde Bakü’de imzalanmış olan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti arasındaki anlaşmaya bağlı olarak artık kimlikle seyahat başlayacak.

Bakanlık Duyurdu: Azerbaycan ile Türkiye Arasında Pasaportsuz Seyahat Dönemi Başlıyor!

10 Aralık 2020 tarihinde Türkiye ve Azerbaycan arasında bir anlaşmaya imza atılmıştı. Bu anlaşma hakkında detayların yürürlüğe girme tarihinin netleşmesi bekleniyordu. Seyahat protokolü için iç onay süreci tamamlandı ve artık 1 Nisan 2021 itibari ile iki ülkenin vatandaşları sadece kimlik ile ülkeler arası seyahat edebilecek.

Sadece Yeni Tip Kimlikle Seyahat Başlayacak!

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, iki ülkenin vatandaşları Türkiye ve Azerbaycan arasında doğrudan seyahat edecekler. Herhangi bir pasaporta artık ihtiyaç duyulmayacak. Bu durum her iki ülke vatandaşını da sevindirdi. Yalnızca yeni tip TC kimlik kartlarının ibraz edilmesi ardından Azerbaycan’a seyahat edilecek.

1 Nisan 2021’de Kimlikle Seyahat Başlıyor!

Seyahat yeniliğin 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren başlatılacağı açıklandı. Seyahat ile ilgili prosedürün uygulanmasıyla birlikte Azerbaycan, Türkiye iş birliklerinin de daha ileri bir noktaya taşınacağı belirtildi. 2021 yılı içinde yapılan yenilikler arasında sadece bu yer almıyor. Türkiye ve Azerbaycan bu sene eğitim alanında da birçok ortak projeye imza attı.

Dışişleri Bakanlığından Açıklama Geldi!

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,“Can Azerbaycan’la Nisan tarihinden itibaren hayata geçecek yeni düzenlememiz arasında iki devlet ve tek millet kriteri kapsamında kardeşliğimizi pekiştireceğiz.“ ifadelerine yer verildi. Özellikle Azerbaycan gençlerinin öğrenim için Türkiye’ye gelmeleri ve Türk gençlerinin öğrenim için Azerbaycan!a gitmeleri konusunda projelerin önce olacağı 2021 yılında seyahate ilişkin yapılan yeni düzenlemeyle daha avantajlı koşulların sağlanacağı belirtiliyor.

Kesin İfadeler Aktarıldı!

Dışişleri Bakanlığı net bir açıklamayı basına sunmak amacıyla, “10 Aralık 2020 tarihinde Bakü’de imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti arasındaki kimlikle seyahat protokolünün iç onay süreci her iki ülke bakımından sonuçlanmıştır.“ ifadesini kullandı. Her iki ülkenin vatandaşları da artık sadece kimlikleri ile sınırlardan giriş yapabilecekler.

Yaşanan gelişme Azerbaycan ve Türkiye vatandaşları tarafından olumlu karşılanıyor. Salgına ilişkin seyahat zorluklarının sona ermesi ardından iki ülke vatandaşlarının turizm açısından verimli bir dönemi başlatacakları düşünülüyor.