SİYASET
Giriş Tarihi : 25-03-2021 16:10   Güncelleme : 25-03-2021 16:10

Başbakan Merkel Açıklama Yaptı: Paskalya Kararı Benim Hatam Affedin

Covid-19 salgını kapsamında Paskalya Bayramı için kısıtlama kararı alan Angela Merkel, eleştiriler üzerine geri çekildiğini belirten, beni affedin dedi. Gelen eleştiriler üzerine federal bölge yetkililerine acil toplantıya çağıran Merkel, paskalya için alınan kararların uygulanmayacağını söyledi.

Başbakan Merkel Açıklama Yaptı: Paskalya Kararı Benim Hatam Affedin

Tüm dünyada etkili olmaya devam eden Covid-19 salgını kapsamında önlem olarak alınan kısıtlamaların 18 nisan tarihine kadar uzatıldığı haberleri Almanya’da eleştirilere neden oldu.  Salgının üçüncü dalga olarak yayılmasının önüne geçmek için böyle bir karar aldığını belirten Almanya Başbakanı Angela Merkel, kararından geri adım attı. Almanya’da 1-5 nisan arasında kutlanacak olan paskalya bayramı kutlamalarının da kısıtlamalar kapsamında yer alması üzerine gelen eleştirilere Merkel,” bu benim hatamdı, geri çekiliyorum, beni affedin” açıklamasını yaptı.

Acil Toplantı Çağrısı Yaptı

Paskalya bayramındaki kısıtlamalara yönelik olarak gelen eleştiriler sonrası geri adım atan Merkel, federal bölge yetkililerini acil bir toplantı ile bir araya getirdi. Merkel, Pazartesi günü eyalet başbakanları ile gerçekleştirdiği acil toplantıda paskalya kararlarının durdurulduğunu belirtti. 1-5 nisanda kutlanacak olan paskalya bayramı için alınan kararların uygulanmayacağını belirten Merkel, kararını hata olarak nitelendirdi.

İyi Niyetle Alınmış Bir Karar

Paskalya bayramına ilişkin alınan kararların durdurulduğunu düzenlediği basın toplantısı ile duyurdu. Yaptığı açıklamada alınan kararların etkisi hala süren koronavirüs salgınının üçüncü dalgasının önüne geçmek için iyi niyetle alındığını belirtirken, tatil kararının hata olduğunu söyledi. Merkel, iyi niyetle alınmış paskalya kararlarını değerlendirirken “Bu yanlış sadece benim hatam. Beni affedin” diyerek üzüntüsünü dile getirdi. Salgında mutasyonlu türlerin üçüncü dalgaya neden olabileceğini belirten Merkel,” üçüncü dalgayı, davranışlarıyla yavaşlatmaya ve durdurmaya katkı sağlayan herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Tatil Kararında Geri Adım Atıldı

Merkel tarafından alınan kısıtlama kararlarına göre temasların azaltılması nedeniyle 1-3 nisan tarihlerini sadece 1 kez uygulanmak üzere tatil ilan edildi. Daha önceden tatil olarak belirlenen 2 ve 5 nisan tarihleri ile birlikte 1-5 nisan tarihleri paskalya bayramı dolayısıyla tatil olarak kabul edildi. En fazla 5 kişinin bir araya gelmesine izin veren kararda eleştiriler üzerine geri adım atıldı.