GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-04-2021 18:09   Güncelleme : 16-04-2021 18:09

BDDK’dan Tüketiciyi Korumak İçin Yeni Model

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu yeni ekonomi reform paketi kapsamında finansal tüketicinin haklarını korunmasına ve işlemlerde tüketici menfaatlerinin ön plana alınmasına yönelik yeni bir model geliştirdi. Bireysel Bankacılık Analiz ve Derecelendirme Modeli (BAM) olarak tanıtılan yeni model ile bankaların işleyişi ve politikaları tüketici haklarına uygun olup olmama açısından değerlendirilecek.

BDDK’dan Tüketiciyi Korumak İçin Yeni Model

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Ekonomi Reformları Eylem Planı çerçevesinde geliştirilen Bireysel Bankacılık Analiz ve Derecelendirme Modeli ile ilgili yaptığı açıklamada son dönemlerde bireysel bankacılık hizmetlerine yönelik artan talepten bahsetti. Bireysel bankacılık hizmetlerine ilgi gösteren nüfusta artış yaşanmasının, bu alanda yeni düzenlemeleri gerekli kıldığının belirtildiği açıklamada BAM ile nelerin amaçlandığı açıklandı.

Bireysel Bankacılık Uygulamalarına İlgi Arttı

BBDK tarafından yapılan açıklamada son dönemlerde bankacılık sektöründe bilgi ve iletişim teknolojileri alanında yaşanan gelişmelere değinilerek, dijitalleşme ile beraber bankacılık kanallarının arttığı belirtildi. Bankacılık sektöründe inovasyon, dijitalleşme ve birden fazla kanalın oluşmasına bağlı olarak da bireysel bankacılık hizmetlerine yönelimin arttığı belirtildi.

Bankacılık sektörünün sunduğu hizmetlere eski dönemlerde çok fazla yönelmeyen yaşlı ve genç kitlelerin artık daha fazla ilgi göstermeye başladığının belirtildiği açıklamada özellikle son 10 yıllık süreçte bankacılık hizmetlerinden faydalanmak isteyen nüfusta ciddi artışların meydana geldiği açıklandı. Vatandaşların talebinin artmasına bağlı olarak bireysel bankacılık uygulamalarının toplum nezdinde daha önemli hale geldiği ve bu nedenle yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu açıklamasında Türkiye’nin de içinde bulunduğu G20, Finansal İstikrar Kurulu ve OECD tarafından yayınlanan ilkelerde, ülkelerde finansal tüketicilerin korunmasına yönelik yeni denetim sistemlerinin kurulmasının beklendiği açıklandı. Bu ilkeler doğrultusunda oluşturulan BAM ile bireysel bankacılık hizmeti alan finansal tüketicilerin korunması hedefleniyor.

BAM İle Finansal Tüketicilerin Korunması Hedefleniyor

BBDK yeni geliştirilen Bireysel Bankacılık Analiz ve Derecelendirme Modeli ile bankalara uygulanan mevzuata uygunluk denetimlerinin yanı sıra yeni denetimlerin de uygulanmaya başlanacağını belirtti.

BAM ile bankalarının işleyişinin ve iç politikalarının müşterilerin hak ve menfaatlerine uygun olup olmadığı değerlendirilecek. Bankaların strateji ve politikalarını müşteri haklarını ihlal etmeden, müşterileri mağdur etmeden düzenlemesi sağlanacak. Bu model ile müşterilerin haklarını en iyi şekilde koruyacak standartların oluşturulması ve uygulanması sağlanacak.