SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-04-2021 19:01   Güncelleme : 22-04-2021 19:01

BionTech Bir Doz Yapılabilir mi? O Uzmandan 57 Milyonu Koruma Önerisi!

Alman BioNTech aşısının ilk dozu ardından oluşturduğu antikor düzeyinin yüksek olması, tek dozun yapılabileceği önerilerine sebep oldu. Prof. Dr. Melih Us ise bir ay sonra etkinin ölçülmesini talep etti.

BionTech Bir Doz Yapılabilir mi? O Uzmandan 57 Milyonu Koruma Önerisi!

Alman BioNTech aşısının ilk doz ardından yüksek bir antikor düzeyini sağladığı belirtildi. Bu açıklama ardından ise aşının tek doz olarak kullanılması hakkında görüşler ortaya atıldı. Prof. Dr. Melih Us açıklamasında, “1 ay sonra test yapıp etkinliği ölçüsün. Eğer etkinlik yeterli düzeyde ise tek doz aşı yapılarak 57 milyon kişi korunabilir.“ dedi.

30 Milyon’un Hastaneye Yatma Riskini Azaltabiliriz!

Bir önceki gün Hürriyet Gazetesi yazarı olan Ertuğrul Özkök ile röportaj yapan Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Melih Us, BioNTech aşısının etkinliğinin %90 üzerinde olduğunu belirtti. Açıklama yapan uzman,“ BioNTech aşısının 3.5 milyon birincil dozunu alanlara bir ay sonunda test yaparsak, tek dozun etkinliğinin ne kadar olduğunu saptayabiliriz. Sağlık Bakanı ise hali hazırda yeni aşıların geleceğini ifade etti. İlk dozda etkili bir sonuç alırsa, 30 milyon kişiye tek doz aşı yapıp, 30 milyon kişinin hastaneye yatma riskinin önüne geçebiliriz.“ dedi.

Ortalama 57 Milyonu Aşıyla Koruma

Daha fazla insanı pratik bir yöntem ile koruma altına almaktan söz eden Prof. Dr Melih Us, “ Çin aşısı ile iki doz uygulanan 25 milyon vatandaş var. Eğer biz 30 milyon tek doz BioNTech aşısını uygularsak ve şuanda yapılmış olan 3.5 milyon aşıyı da sayarsak toplamda ortalama 57 milyon insanımızı koruyabiliriz. “ dedi.

Hastanelerde Yoğunluk Var!

Salgın ile mücadelede şuanda hastanelerin nasıl bir durumda olduğunu açıklayan uzman, yoğunluğa dikkat çekti. Prof. Dr. Melih Us, “Yoğun bakımlar tıkandı. Ülke olarak daha farklı bir strateji belirlememiz gerekiyor. Yani acil şartlarda tek doz yapmalıyız. Virüssüz kitleyi koruyalım. Aşı tedarik edebilirsek, ikinci dozlara geçiş yaparız.“ dedi.

Tek Doz Sadece Bir Öneri mi?

Bu sözler ile sağlık dünyasının gündemine tek doz aşı önerisi düştü. Ancak, bu henüz sadece bir uzman tarafından önerilen bir sistem olarak gündeme yansıyor. Bu konuda her hangi bir kayda geçen uygulama ve resmi açıklama yoktur.