MAGAZİN
Giriş Tarihi : 08-04-2021 15:13   Güncelleme : 08-04-2021 15:13

Bir Zamanlar Kıbrıs'da Rauf Denktaş'ı Kim Canlandırıyor, Devrim Saltoğlu Kimdir?

TRT 1 ekranlarında başlayan ve sezonun iddialı yapımları arasında yer alan Bir Zamanlar Kıbrıs izleyicilerden tam not almayı başardı. İlk bölümü geçen hafta yayınlanan dizinin şimdiden bir hayran kitlesi oluştu ve izleyiciler yeni bölümleri merakla bekliyorlar. Her hafta Perşembe günü saat 20.00’de başlayacak olan dizinin konusu ve oyunculukları ile ilerleyen zamanda adından daha da çok söz ettireceği anlaşılıyor. Reyting sıralamasına ilk sıralardan giriş yapan Bir Zamanlar Kıbrıs, özellikle hikayesi ile dikkatleri üzerine çekti.

Bir Zamanlar Kıbrıs'da Rauf Denktaş'ı Kim Canlandırıyor, Devrim Saltoğlu Kimdir?

Dizide gerçek olaylara yer verilmesi ve Kıbrıs Türklerinin yaşadıklarını anlatması diziyi ilgi odağı haline gelmesine neden olurken, dizide geçen isimler ve bu isimlere hayat veren oyuncular da merak ediliyor. Kıbrıs tarihinde önemli bir yere sahip olan Rauf Denktaş da en çok merak edilen isimler arasında bulunuyor.

Rauf Denktaş Kimdir?

Rauf Denktaş, 1927 yılında Lefkoşa, Kıbrıs’ta dünyaya geldi. Eğitimini İngiltere’de tamamlayan Denktaş, 1947 yılında Kıbrıs’a dönmüş ve burada avukatlık yapmaya başlamıştır. Daha sonra savcı olarak çalışmaya başlamıştır. Genç yaşlardan itibaren adada Türklere yönelik gösterilen baskılara karşı mücadele etmeye karar veren Denktaş, özellikle çeşitli kuruluşlara üye olarak Türklerin haklarını aramalarına yardımcı oldu. Adadan İngilizlerin çekilmesi sonrasında Rum tarafının kendi taraflarınca bağımsızlık ilan etmeleri ve bunun akabinde Türklere yönelik olarak baskıların artması sonucunda Denktaş siyasete atıldı. KKTC’nin ilk cumhurbaşkanı olan Denktaş özellikle yeni kurulan devletin uluslararası arenada tanınması için mücadele vermiştir. 2012 tarihinde vefat etmiştir.

Devrim Saltoğlu Kimdir?

Dizide Rauf Denktaş karakterini canlandıracak olan Devrim Saltoğlu 1973 yılında Trabzon’da dünyaya gelmiştir. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi İtalyan Dili ve Edebiyatı mezunu olan Saltoğlu, aynı zamanda tiyatro oyunculuğu da mezunudur. Tiyatro sahnesinde görev aldığı roller ile büyük dikkat çeken Saltoğlu şimdiye kadar pek çok oyunda görev almıştır. Zamanla kendi soyadını taşıyan bir tiyatro eğitim merkezi de kuran Saltoğlu, oyunculuk eğitimi almak isteyenlere yönelik eğitimlerini merkezinde sürdürmektedir. Aşkyuvarlar isminde bir roman da yazan Saltoğlu, şimdiye kadar farklı rolleri nedeniyle pek çok ödülün de sahibi olmayı başarmıştır.