EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-04-2021 20:05   Güncelleme : 19-04-2021 20:05

Bitcoin Fiyatı Sert Düşüş Sonrası Yönünü Yukarı Çevirdi, Toparlanıyor!

Lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz hafta gösterdiği yüksek performansın ardından pazar günü sert bir düzetme yaşadı. Pazar günü yaşadığı gerileme ile 51 bin doların altına kadar gerileyen Bitcoin, yeniden yönünü yukarı çevirdi. Bitcoin yüzde 10 yükseliş ile 57 bin doların üzerinde işlem görmeye başladı.

Bitcoin Fiyatı Sert Düşüş Sonrası Yönünü Yukarı Çevirdi, Toparlanıyor!

Kripto para piyasasında geçen hafta Coinbase’in borsada listelenmesi ile olumlu bir hava esmeye başladı. Piyasadaki genel gidişatın etkisi ile Bitcoin ciddi bir yükseliş gösterdi. Lider kripto para birimi 65 bin dolara çok yaklaştı ve tarihi rekorunu yeniledi. Bu yükselişin ardından ise pazar günü sert bir düzeltme yaşandı. Dün ani bir gerileme yaşayan Bitcoin 50 bin 800 dolara kadar geriledi. Bu gerilemenin ardından piyasada başlayan endişe, yeni işlem gününde yerini rahatlamaya bıraktı. Bitcoin bugün yüzde 10 üzerinde yükseliş gösterdi. Yönünü yeniden yukarı çeviren Bitcoin, 57 bin doların üzerinde işlem görüyor. Kripto paranın yükselişini sürdürmesi bekleniyor.

Lider kripto para birimi Bitcoin’in pazar günü yaşadığı düzeltme, yatırımcıları endişelendirse de analistlerde şaşkınlık yaratmadı. Analistler Bitcoin’in son rekorunun ardından kısa zamanda düzeltme beklediklerini açıklamıştı.

Bitcoin Madenciliğinde Yaşanan Aksama Sert Düzeltme Yarattı

Bitcoin bugün yeniden toparlanmaya başladı. Ancak pazar günü yaşanan düzeltmenin nedenleri tartışma konusu olmaya devam ediyor. Bitcoin’in yaşadığı gerileme iki farklı nedene bağlı olarak yorumlandı. Bunlardan birisi ABD Hazine Bakanlığı’nın kara para aklama suçundan kaynaklı bazı finansal kuruluşlara ceza vereceğine yönelik iddiaların ortaya atılması olurken, diğeri ise Bitcoin madencilik faaliyetlerinde yaşanan aksamalar oldu.

Bitcoin madencilik faaliyetlerinin merkezi olan Çin’de geçen haftadan bu yana gaz patlamaları ve seller nedeni ile enerji sorunu yaşanıyor. Bu felaketlerden kaynaklı madencilik yapılan bölgelere enerji verilmemesi de Bitcoin hash oranında düşüşe neden oldu. Bu gelişmelerin etkisi ile Bitcoin’de ani satışlar başladı ve Bitcoin sert bir düzeltme yaşadı.

Bitcoin Altcoinleri De Etkisi Altına Aldı

Bitcoin’de yaşanan sert düzeltme ve ardından gelen toparlanma altcoinleri de etkiledi. Başra Ethereum olmak üzere birçok kripto para Bitcoin’e benzer şekilde dalgalanma yaşadı.