EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-04-2021 22:19   Güncelleme : 12-04-2021 22:19

Borsa İstanbul Yatırımcıları Uyardı: Sosyal Medya Paylaşımları Riskli

Borsa İstanbul Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile yatırımcılara uyarılarda bulundu. Sosyal medyada doğru ve güvenilir bilgi bulmanın zor olduğuna yapılan vurguda yatırımcıların sosyal medyadan edindikleri bilgilere göre yatırım kararı vermemesi gerektiğin belirtildi. Borsa İstanbul finansal okuryazarlığın önemine de vurgu yaptığı paylaşımı ile paydaşlarına destek olduğunu gösterdi.

Borsa İstanbul Yatırımcıları Uyardı: Sosyal Medya Paylaşımları Riskli

Milyonlarca paydaşı bulunan Borsa İstanbul yaptığı son paylaşım ile dikkatleri üzerine çekti. Yatırımcıları sosyal medya risklerine karşı uyaran Borsa İstanbul, sosyal medyada sahte hesap ve manipülasyonların yoğun olduğunu, doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmanın zor olduğunu bu nedenle sosyal medya tuzaklarına düşülmemesi gerektiğin belirtti. Söz konusu paylaşımda özellikle son bir yıl içinde artan yatırımcı sayısına dikkat çekildi. Borsa İstanbul’da son bir yıl içinde yatırımcı sayısının katlandığı, buna bağlı olarak da sosyal medya manipülasyonlarının arttığı hatırlatıldı. Finansal hizmetlere erişimin kolaylaştığı bu dönemde sosyal medya hesapları üzerinden yapılan dedikodu ve manipülasyonların arttığının açıklandığı paylaşımda yatırımcıların sosyal medya paylaşımlarına karşı dikkatli olması gerektiği belirtildi.

Sosyal Medya Paylaşımları Yanlış Yatırımlara Neden Olabilir

Borsa İstanbul tarafından paylaşılan videoda yatırımın uzun bir yolculuk olduğu ve mutlaka uzman bir kişi ile yürütülmesi gerektiği belirtildi. Bununla beraber son dönemlerde yatırımcıların sosyal medya paylaşımlarının etkisi altında kalmaya başladığı ve bunun önüne geçilmesi gerektiği belirtildi.

Sosyal medyada yatırım üzerine paylaşımlarda bulunan fenomenlerin arz ve talep yaratma çabası içinde olabileceğinin belirtildiği videoda, sosyal medyada tüyo adı altında bahsedilen yatırım tavsiyelerinin dikkate alınmaması gerektiği açıklandı. Sahte hesapların çok fazla arttığının açıklandığı videoda piyasa dolandırıcılıklarına karşı dikkatli olunması gerektiği belirtildi.

Borsa İstanbul Risklere Karşı Paydaşlarının Yanında

Borsa İstanbul söz konusu videoda yatırımcılarına şeffaflık ve güvenilirlik sağlamak için kendi gerçekleştirdiği çalışmalardan bahsetti. Uzun süredir dolandırıcılık olayları ile mücadele edildiği ve yatırımcıların finansal okuryazarlık oranının arttırılması için online seminerlerin düzenlendiğine dikkat çekti. Borsa İstanbul yayınladığı videoda her geçen gün artan paydaşlarının her zaman yanında olduğunu ve doğru yatırımların destekçisi oldukğunu belirtti.