EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-03-2021 15:05   Güncelleme : 24-03-2021 17:32

Borsa İstanbul’dan Açığa Satış Kararı Geldi! Son Karar Ne Yönde?

Borsa İstanbul’da açığa satış işlemlerine ilişkin yukarı adım kuralının dün karar verildiği gibi aynen devam ettirilmesi yönünde yeni karar alındı. Bu karar yatırımcıların bilgisine sunuldu.

Borsa İstanbul’dan Açığa Satış Kararı Geldi! Son Karar Ne Yönde?

Borsa İstanbul’da açığa satışlarda dün yukarı adım kuralı hakkında karar alınmıştır. 24 Mart 2021’de alınan karar kapsamında ise açığa satışlarda yukarı adım kuralının devam ettirileceği açıklandı. Borsa İstanbul BİST-50 Endeksin içindeki paylara 23 Mart 2021 tarihli seanslarda açığa satış işlemlerinde yukarı adım kararı uygulanmıştı. Uygulama değişmeden bugün devam edecek.

BİST 50 Endeksi Açığa Satış Kararı

24 Mart 2021 tarihinde de BİST 50 Endeksi paylarında yapılan açığa satışlar yukarı adım kararı geçerli oldu. Açığa satış işlemi yapabilen paylarda, açığa satış işlemine konu olacak sermaye piyasası aracı son olarak kendisi için yapılan işlem fiyatının üstünden ikinci bir işlemi görebilecek.

Diğer yandan açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son fiyatı, son işlem fiyatından daha yüksekse, yeni açığa satış, yüksek olan fiyat değeri üzerinden yapılacak. Gün içerisinde paya sahip olmadan gerçekleştirilen ve ardından aynı gün içinde yapılan alımla kapatılan açığa satış da emir verilirken “açığa satış“ ifadesinin işaretlenmesine dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.

Yeni Karar Göre Açığa Satış Nasıl Yapılacak?

24 Mart tarihinde açığa satış, açığa satış işlemi yapılabilen payın, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat verilerek yapılabilecek.

Duyurudaki Detaylar

Bugün yatırımcılar ve yatırım kurumları tarafından yapılacak olan açığa satışlarda duyurunun dikkate alınması gerektiği vurgulandı. Borsa İstanbul’un vermiş olduğu açığa satış kararında ilettiği yukarı adım kararına dikkat edilmesi gerektiği belirtiliyor. İşlemler payların son en yüksek fiyatları dikkatte alınarak yapılabilecek

TCMB Başkanı Görevden Alımı Borsayı Etkiledi!

Türkiye hisse senetleri piyasasında, TCMB başkanının hafta sonu görevden alınması sonrasında, Türkiye riski yeniden fiyatlandı. Borsada hafta başından buyana sert satışlar karşılanılıyor. Bu durma bağlı olarak yatırımcıların belirsiz yatırım kararları piyasa üzerinde de etkiye sahip.