GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-03-2021 19:03   Güncelleme : 25-03-2021 19:03

BTC Geliştiricileri Açıkladı: BTC Taproot Aktivasyonu Kasım’da Gerçekleşebilir!

2017 senesindeki SegWit’ten bugüne kadar Bitcoin için en büyük güncelleme olacak Taproot aktivasyonu için topluluk ve geliştiriciler artık bir zaman dilimi belirlediler. Tüm detaylar ise basına sunuldu.

BTC Geliştiricileri Açıkladı: BTC Taproot Aktivasyonu Kasım’da Gerçekleşebilir!

2017 yılından bu tarihe kadar yapılmış olacak en büyük güncelleme olarak tarihe geçecek, Bitcoin Taproot güncellemesinin tarihi için bir karar verildi. Geliştiriciler ve topluluk tarih hakkında bilgiyi basınla paylaştılar. Taproot kodu 2021 yılı Mayıs ayında aktifleştirilmek için hazır hale getirilecek. Kasım ayında ise çevrimiçi olacak.

Taproot Kod Aktifleştirme Tarihi

Bugün ilk kez CoinDesk tarafından duyurulan bu detaylara göre bu yıl Mayıs ayında “hızlı deneme“ modeli üzerinden BTC Core istemcisinde yer alan kullanıcıların kodu aktifleştirmeleri için hazırlık yapılıyor. Hızlı dememe sürecinin başarılı olması halinde güncellemenin Kasım ayı içinde çevrimiçi konuma geçirileceği gündeme yansıdı.

Jeremy Rubin Açıklaması

Bitcoin Core geliştiricilerinden Jeremy Rubin, açıklamasında “1 Mayıs için hedef belirlendi. 1 hafta ardından başlangıç zamanını konumlandıracağız. Yönetim kurulu bu konuda fikir birliğine varmıştır. Eğer başarılı bir deneme süreci tamamlanırsa, 1 ile 5 Mayıs arasında aktivasyonu gerçekleştireceğiz. Denem ardından Kasım’da çevrimiçi model geçeceğiz.“ dedi.

Madencilerden Onay Alınacak!

5 Mayıs ardından ise Bitcoin hash oranlarının minimum %90’ına sahip olan madencilerin yükseltmeyi destekleyip desteklemeyeceklerini anlamak için 3 aylık bir deneme sürecinin daha korunacağı açıklandı.

3 aylık süre içinde eğer madencilerin de desteği alınırsa yeni uygulama Kasım’da başlaması için kitlenecek. Taproot kurallarının uygulamasına Kasım ayında başlanacak. Kitleme tarihinin başlangıcının ise en geç 7 Ağustos olarak ayarlanabileceği belirtildi.

Parametreler Değişebilir!

Bitcoin güncellemesinin nasıl ilerlemesi gerektiği konusunda bir kuruluş söz hakkına sahip olmadığı için parametreler ve tarihler üzerinde değişim meydana gelebiliyor. Topluluğun fikir birliğine varması ve değişiklik hakkında karar vermesi uzayabiliyor.

Geliştiriciler ise en geç 7 Ağustos itibariyle madencilerden de onayın alınmasıyla birlikte Taproot kurallarının Kasım’da geçerli olacağını belirtiyorlar. Güncelleme için en erken tarih ise 1 Kasım olarak verildi. Güncelleme tarihi hakkında basına yansıyan detaylar ise madenciler tarafından yakından takip ediliyor.