SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-03-2021 19:51   Güncelleme : 18-03-2021 19:51

Bu Enfeksiyon Korona Virüse Benziyor "Aileler Daha Bilinçli Olmalı!"

Son zamanlarda boğaz enfeksiyonu vakaları mevsim değişiklikleri ile artışa geçti. Boğaz enfeksiyonun belirtileri ise korona virüse benziyor ve enfeksiyon çocuklar arasında daha çok görülüyor.

Bu Enfeksiyon Korona Virüse Benziyor

Bu Enfeksiyon Korona Virüse Benziyor. Aileler Daha Bilinçli Olmalı!

Son zamanlarda boğaz enfeksiyonu vakaları mevsim değişiklikleri ile artışa geçti. Boğaz enfeksiyonun belirtileri ise korona virüse benziyor ve enfeksiyon çocuklar arasında daha çok görülüyor. Son zamanlarda artan boğaz enfeksiyonları belirtileri ise şöyle; Baş ağrısı, halsizlik, belirli süre devam eden tat ve koku kaybı gibi durumlar ile enfeksiyon korona virüs ile oldukça benzerlik gösteriyor.

Aileler Bilinçli Davranmalı

Çocuklarda sıkça görülen boğaz enfeksiyonları hastalıkları mevsimlerden ve sıcaklıkların ani değişiminden dolayı artış gösteriyor. Hastalık belirtileri gösteren çocukların ailelerin bilinçli davranmaları oldukça önemli. TRT Haber'in aktardığına göre; Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertek, "Okulların açılmasıyla birlikte bu damlacık yoluyla bulaşan enfeksiyonlar, solunum yolu enfeksiyonları, nezle, grip, soğuk algınlığı, faranjit dediğimiz vakalarda kısmi bir artış söz konusu" dedi.

Boğaz Enfeksiyonu İle Korona Virüsü Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Uzmanlar bu dönemlerde panik yapılmaması gerektiği konusunda uyarıyor. Uzmanlar tek çocuklu ailelerin, çocuklarını her gün kontrol etmesi gerektiğini söylüyor. "Okula ya da dershaneye göndermeden önce en ufak bir solunum yolu belirtisi varsa onu evde izole etmeliyiz iyileşene kadar. Tat bozukluğu, koku alma bozukluğu COVID’de çok daha fazla olarak ön planda görüyoruz. Diğer mevsimsel enfeksiyonlarda soğuk algınlığı, influenza, grip tat ve koku alma bozukluğunu çok fazla görmüyoruz. Belki bu yönüyle kısmi ayırıcı olur." Uzmanlar Maske, mesafe ve temizlik kuralları ile mevsimsel enfeksiyonlardan korunulabileceğini belirtiyor.