GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-04-2021 09:52   Güncelleme : 12-04-2021 09:52

Bugün Bilim Kurulu Yarın Kabine Toplantısı Yapılacak! Ramazanda ve Bayramda Tam Kapanma Olacak mı?

Kademeli normalleşme ardından vaka sayılarındaki artış hükümeti yeni kararlar almaya zorluyor. Yarın gerçekleşecek kabine toplantısı ardından Ramazan ve bayram sürecine yönelik kısıtlama kararları gelmesi bekleniyor.

Bugün Bilim Kurulu Yarın Kabine Toplantısı Yapılacak! Ramazanda ve Bayramda Tam Kapanma Olacak mı?

Vaka sayılarında artış, kademeli normalleşme süreci ardından tam kapanma gündemin büyük bir bölümünü işgal etmeye başladı. Bu artış ise hükümeti ve Bilim Kurulu’nu belirli kararlar almak zorunda bırakıyor. Yarın yapılması planlanan kabine toplantısı ardından ise uzmanlar Ramazanda ve bayramda tam kapanmaya ilişkin kararların açıklanmasını bekliyorlar. Uzmanlar, vaka sayısını 10 bin bandına çekebilmek için tam kapanmanın gerekli olduğunu savunuyorlar.

Cumhurbaşkanı Açıkladı: Türkiye Dinlendirilmeli!

Vaka sayısındaki artış ile birlikte tam kapanma gündeme geldi. Kulislerde sözü edilen tam kapanma uygulaması için net bir tarih verilmedi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son konuşmasından tüm Türkiye’nin dinlendirilmesinin gerektiğini ifade etti. Bu ifade ardından nasıl bir formülün uygulanacağı merak konusu haline geldi.

Hedef 10 Bin Vaka Sayısı!

Bilim Kurulu’nun bugünkü, Bakanlar Kurulu’nun da yarın yapılacak toplantıları, Ramazan boyunca uygulanacak yeni tedbirleri şekillendirecek. Toplantılar sonrasında 6 ay önceki tarihte uygulanan sert kısıtlamaların yapılması bekleniyor. Uzmanlar ise vaka sayısının hedeflenen 10 bin bandına çekilebilmesi için tam kapanmanın gerekli olduğunu belirtiyorlar.

Uzmanlar Ramazan nedeniyle toplumsal hareketliliğin azalacağını bunu fırsata çevirmek için kısıtlamaların yükseltilmesi gerektiğini belirttiler. Ramazanın ardından bayramda da kısıtlamaların devam ettirilmesi halinde salgınla mücadelede büyük bir yolun aşılabileceği ifade edildi.

Turizm’e Yönelik Kararlar

Toplantılar öncesinden gündeme yansıyan bilgilere göre, Ramazanda ilk kısıtlama tedbirleri turizm’e yönelik olacak. Turizm sezonuna yaz aylarında daha iyi bir giriş yapabilmek için kış sezonu bitmeden vaka sayısının düşürülmesi gerektiği hükümetçe aktarılıyor. Almanya, İngiltere, Rusya, Türkiye gibi yüksek oranda turist çeken ülkeler için “kırmızı kod“ belirlemesi yapılacak. Eğer yaz aylarına doğru vaka sayılarında artış devam ederse Türkiye’nin de kırmızı kod ülkeleri arasında olması bekleniyor.

Vaka Sayısı Kırmıza Koda Elverişli!

Kırmızı kodlu turizm ülkeleri arasında olmak istemeyen Türkiye’nin, Ramazan ayında tam kapanma yanından tercih yapması bekleniyor. Türkiye’nin şuanda sahip olduğu yüksek vaka sayısı, bu kod içine girmek için elverişli gözüküyor. Uzmanlar kontrolün ele alınması için tam kapanmanın sadece Ramazanda değil bayramda da uygulanmasını öneriyorlar.