EKONOMİ
Giriş Tarihi : 16-04-2021 21:08   Güncelleme : 16-04-2021 21:08

Cemil Ertem TCMB’nin Kripto Para Kararını Değerlendirdi

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Cemil Ertem, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın kripto para ödemelerini yasaklaması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Cemil Ertem yasaklamanın yatırımcının korunması amacı ile yapıldığını ve kararın yerinde olduğunu belirtti.

Cemil Ertem TCMB’nin Kripto Para Kararını Değerlendirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bugün yaptığı yazılı açıklama ile kripto para ile ödeme yapılamasının yasaklandığını duyurmuştu. Resmi Gazete’de yayınlanan ve 30 nisan tarihinde yürürlüğe girecek olan yönetmeliğe göre Türkiye’de kripto para ödemeleri için hizmet verilmeyecek. Doğrudan ya da dolaylı yollardan kripto paralar ödeme yapmak amacı ile kullanılamayacak. Bu kararın nedenleri ile ilgili TCMB’nın yaptığı açıklamanın ardından birçok önemli isim konu ile ilgili fikirlerini açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Cemil Ertem de TCMB kararının yerinde olduğunu belirtti.

Türkiye’de ve Dünyada Kripto Para Regülasyonları Yetersiz

Türkiye’de kripto para ödemelerinin yasaklanması ile ilgili Reuters’e açıklamalarda bulunan Cemil Ertem, TCMB’nin çok önemli bir adım attığını belirtti. Ertem merkez bankasının bu kararı ile itibari paralar ile kripto paraların eşdeğer olmasının önüne geçtiğini belirterek, bu adımın çok önemli olduğunu açıkladı.

Kripto paraların merkezi olmayan varlıklar olduğuna dikkat çeken Cemil Ertem denetim mekanizmaları ile ilgili fikirlerini belirtti. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kripto paralar ile ilgili yeterli regülasyon olmadığını açıkladı. Kripto paralar ile ilgili regülasyonların eksik olmasının büyük hasarlara neden olabileceğini açıklayan Cemil Ertem, bu nedenden kaynaklı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın kararını desteklediğini açıkladı.

Kripto Paralarla İlgili Yeni Düzenlemeler Yolda

Cemil Ertem hem dünyada hem de Türkiye’de regülasyonların eksik olmasını eleştirmesinin ardından bu konuda atılacak yeni adımlardan bahsetti. Türkiye’de kripto para alanına dair yeni düzenlemelerin gerekli olduğunu açıklayan Ertem, yeni adımların atılacağını açıkladı. Ekonomik reform paket kapsamında kripto para regülasyonlarının düzenleneceğini aktaran Ertem, hazırlık aşamasında olduklarını açıkladı.

Kripto para regülasyonları konusu son dönemlerde tüm dünyada tartışma yaratmaya başladı. Türkiye’nin yanı sıra başta ABD olmak üzere birçok ülkede borsa yöneticileri regülasyon eksiklerinden kaynaklı şikayetlerde bulunuyor. ABD’de de regülasyon çalışmalarının yapılması bekleniyor.