MAGAZİN
Giriş Tarihi : 10-04-2021 12:29   Güncelleme : 10-04-2021 12:29

Ceren Hindistan Hakkında Açılan Davada Yeni Gelişme

Ünlü manken Ceren Hindistan hakkında açılan davada yeni gelişme yaşandı. Hindistan’ın 2,5 yaşındaki kızının gördüğü kemoterapi tedavisinin yarım bırakıldığını ileri süren özel hastane yetkilileri tarafından daha önce manken hakkında dava açılmıştı. Dosya bilir kişi tarafından incelendi ve çocuğun sağlığı için bu durumun kötü bir durum oluşturmadığını ancak ilerleyen zamanlarda olası bir sağlık sorunun yaşanmayacağına dair kesin bir durumun da olmadığı yönünde görüş bildirdi.

Ceren Hindistan Hakkında Açılan Davada Yeni Gelişme

Ümit Aslan ile olan birlikteliğinden 2015 yılında bir kız çocuğu sahibi olan Ceren Hindistan, 2016 yılında eşi ile yollarını ayırmıştı. Ümit Aslan aralarında resmi nikah olmamasına karşılık, Hindistan’a İstanbul’da bulunan lüks bir evin tapusunu vererek, aylık 5 bin TL de nafaka vereceğini belirtmişti. Çiftin 2018 yılında kızlarının ise böbreklerinde kötü huylu bir tümör olduğu açığa çıkmıştı. Çift, bu kapsamda hastanede tedaviye başlamıştı.

Hastane Tarafından Dava Açıldı

Manken Ceren Hindistan, kızının kemoterapi almasını istemeyerek, hastaneden kızını çıkarmış ve evine götürmüştü. Hastane yönetimi ise bunun üzerine harekete geçerek küçük kızın tedavisinin yarım kalmasının sağlığı üzerinde risk yaratacağı için mahkemeye başvuru yapmıştı. Hastane yönetimi, Hindistan’ın 5395 sayılı kanun dışında davrandığını ve kızını koruma önlemlerini yok sayarak, sağlık önlemleri gereğince kızının fiziksel ve ruhsal açıdan herhangi bir zarar görmemesi için gerekli tıbbi tedavilerin sağlanması için mahkemeye dilekçe vermişti.

Manken ise bu durumun kızının sağlığının düşünüldüğü için değil, hastanenin tedavinin maddi gerekçeler ile sürmesini istediği için dava açtıklarını ancak kızının başka hastanede tedaviye başladığını iddia etmişti.

Davaya Bilirkişi Dahil Edildi

İstanbul Aile Mahkemesi tarafından görülen dava kapsamında ünlü mankeni avukatı temsil etti. Avukat Levent Turgut Karakoç duruşma sonrasında gazetecilere “Ceren Hanım’ın çocuğu için tedavi sağlanmaktadır. Çocuk sağlıklı ve düzenli doktor kontrolleri de yapılmaktadır,” dedi.

Davaya ayrıca tedavi iddiaları ile ilgili olarak bilirkişi raporu da eklendi. Bilirkişi raporunda çocuğun sağlığında kötü bir durum yaşanmadığı ama ileride sağlık sorunları yaşayabileceği belirtildi. Özel hastanenin temsilcileri ise raporun kendilerini haklı çıkardığı ve davada karar verilmesine yer olmadığını öne sürdüler. Mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.