GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-03-2021 21:21   Güncelleme : 15-03-2021 21:21

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Yeni Düzenleme; Otoparkta Yeni Dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan yönetmeliğine göre daire büyüklerine 120-180 metrekare arasında en az 1 otopark yeri zorunluluğu uygulanacağını belirtildi. 10 madden düzenlenecek olan yeni yönetmelikte 250 metrekareden küçük parsellerde otopark ihtiyacının yarısı kadar azalacağını belirtildi. İlçe başkanlarına yetki verilerek 1/1000’lik uygulama da imar planının yeterli olacağı gündeme geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Yeni Düzenleme; Otoparkta Yeni Dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Yeni Düzenleme; Otoparkta Yeni Dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan yönetmeliğine göre daire büyüklerine 120-180 metrekare arasında en az 1 otopark yeri zorunluluğu uygulanacağını belirtildi. 10 madden düzenlenecek olan yeni yönetmelikte 250 metrekareden küçük parsellerde otopark ihtiyacının yarısı kadar azalacağını belirtildi. İlçe başkanlarına yetki verilerek 1/1000’lik uygulama da mar planının yeterli olacağı gündeme geldi.

Otoparkta Yeni Dönem Başlıyor

Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yönetmelikte artık daire büyüklerinin de otopark yeri zorunluluğunun uygulanacağı bildirildi. 120-180 metrekare arasında her daire için 2 otopark alanı ayrılması gerekeceği belirtildi. En önemlisi yeni yönetmelikte parselinde otopark yapmayan Müteahhit projeye yakın farklı yerlerde bu ihtiyacı karşılayabilecek.

Uzun bir süre sürekli gündemde olan ve 7 defa çeşitli sebeplerden dolayı ertelenen Otopark Yönetmeliği’ne nihai şekli verildi. Yeni yönetmeliğe göre 31 Marta kadar yürürlüğe girmesi tahmin ediliyor.

Yeni Yönetmelik 10 Maddeden Oluşuyor

1-Herhangi bir bodrum şartı bulunmuyor: Otoparkın bina bodrumunda bulunan alanlarda karşılanma zorunluluğu artık bulunmayacağı belirtildi. Talebe göre yapılacak parsel arka ve yan bahçesi altında herhangi bir öncelik bulunmayacağı hükmü getirilmesi gündeme geldi.

2-Parsel arka bahçesinde bulunan binalara yaklaşık 2 metreden fazla yaklaşmama koşulu getirilerek zemin kat yüksekliğini de aşmamak kaydı getirildi. Bu sayede mekanik otoparkın yapılacağı mümkün hale getirildi.

3-En az 3 kat bulunan yapı parsellerinde 120 metrekaren az olan katlarda, talep halinin bulunması durumunda bedel karşılığına göre otoparkın temin edilmesi sağlanacağı belirtildi.

4-250 metrekareden daha az parsellerin otopark ihtiyacının yarısı kadar karşılanma zorunluluğu getirilerek, adet olarak %50 azaltılacağı açıklandı.

5-Komşu parsellerin anlaşması halinde ‘’ada içi’’ otoparkların önü açılacak.

6-Parsel sahiplerinin otopark yapamadığı alanları için 1000 metre yarıçapından farklı bir binadan veya ticari otoparka kadar tapuya şerh konmak amacı ile otopark yerinin temin edebilecek.

7-İlçe belediyelerine yetki verildi. Bu sayede Büyükşehirlerde otopark bedel ücreti almalarına rağmen bölgede bulunan otoparkların inşaat etmeme durumunda yetki değişikliğine gidilmesi kararı alındı.

8-Otopark bedelinin tamamı için yapı ruhsatı alınması durumu kaldırıldı. Bu sayede %25’lik oran ile ruhsat aşamasının 18 ayda taksitle ödenme imkanı sağlanacağı belirtildi.

9-Elektrikli araçlarda asgari zorunlu otopark sayısı minimum 20’den fazla yapılarak, binalarda 1 ocak 2023’tarihine kadar %2 oranında araç park yeri düzenleme şartı getirilecek.

10-Her daire için en az sayıda otopark değişikliği zorunlu hale getirileceği belirtildi.