EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-04-2021 15:02   Güncelleme : 20-04-2021 15:02

Çiftçiler Dikkat! Ziraat Bankası Nisan’da Ödenemeyen Çiftçi Kredilerini Ertelemeli Yapılandırıyor!

Nisan ayında Ziraat Bankasından daha önce çiftçi kredisi almış olan ancak belirli şartlara bağlı olarak gecikmiş borçları bulunan çiftçilerin kredileri yapılandırılacak. Bu avantajdan yararlanmak isteyenler için başvuru süreci devam ediyor.

Çiftçiler Dikkat! Ziraat Bankası Nisan’da Ödenemeyen Çiftçi Kredilerini Ertelemeli Yapılandırıyor!

Ziraat Bankasından daha önce çiftçi kredisi alan ve şuan kredi borçlarını karşılamakta güçlük çeken müşteriler için yapılandırma seçeneği sunuluyor. Bu kapsamda yapılandırma başvurusunun şartlarına uygunluk sağlayanların, kalan kredi borçları 5 yıl vade kapsamında yeniden düzenlenecek.

Kredi Yapılandırma Şartları

Geçmişe yönelik çiftçi kredisinin borçlarını gecikmeden çıkarmak ve yeni bir kredi ile yapılandırmak için Ziraat Bankası tarafından açıklanmış olan şartlara uygunluk sağlanması gerekiyor. Yapılandırmaya başvuracak kişiler daha önceden Ziraat Bankasından çiftçi kredisi kullananlar olmalıdır.

Diğer yandan çiftçi hastalık, pazar daralması, doğal afet, ürününün piyasa fiyatının çok düşmüş olması, gelir akışında aksama sebeplerinden birini belirterek kredi yapılandırma işleminden yararlanabilecek.

Yapılandırmada 1 Yıl Erteleme Şansı!

Ziraat Bankası tarafından çiftçi kredisi borçlarını yapılandırma işleminde sunulan en büyük avantaj ise 1 yıl erteleme imkanı oldu. Pandemi ardından gelir akışında büyük sorunlar yaşayan çiftçiler, Ziraat Bankasından daha önce almış oldukları kredilerin borçlarını 1 ay erteleme ile yapılandıracaklar. Kredi alımından sonraki 1 yıl hiçbir şekilde ödeme yapılmayacak. 1 yıl ardından ilk taksit ödemesi gerçekleştirilecek.

Yapılandırmaya Başvuru Nasıl Yapılacak?

Yapılandırma kredisine başvuru için gelir belgesi ve TC kimlik kartı ile birlikte Ziraat Bankası şubelerine ziyaret gerçekleştirmek gerekiyor. Bu başvuru için online koşulların sunulmadığı duyurulmuştur.

Çiftçiler daha önceden kullandıkları kredinin ödeme planı hala ellerinde ise şubelere bu evrak ile ziyaret gerçekleştirebilirler. Eğer yoksa banka sisteminden evrak görüntüleniyor. Evrakları ileten çiftçiler mağduriyet sebeplerini belirterek, kredi başvuru formunu şubeden dolduracaklar. Başvuru sonucu ise aynı gün gönderilen bilgilendirme SMS’i ile açıklanıyor.

Aylık Taksit Ödemeleri Ne Zaman Başlıyor?

Ziraat Bankası çiftçi kredisi borçlarını yapılandırma işlemine başvuru yapanlar, aynı gün onay almaları halinde, bir sene sonra aylık taksitleri ödemeye başlayacaklar. İlk yıl her hangi bir ödeme bulunmuyor.