SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-03-2021 22:06   Güncelleme : 30-03-2021 22:06

Covid-19 Hastalarında Epilepsi Nöbetine Benzer Semptom Görülmeye Başladı!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Korona virüse ilişkin yeni semptomların tespit edildiğini açıkladı. Nöroloji Kliniği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Karadaş bir açıklamada bulundu.

Covid-19 Hastalarında Epilepsi Nöbetine Benzer Semptom Görülmeye Başladı!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, çarpıcı bir açıklama kapsamında Korona virüs hastalarında yeni semptomların görüldüğünü belirtti. Prof. Dr. Ömer Karadaş, yaptığı açıklamada, nörolojik bulgulara eriştiklerini belirtti.

Doktorlardan Açıklama Geldi

Prof. Dr. Ömer Karadaş açıklamasında “Normalde bir epilepsi hastası virüse yakalanmış olabilir. Ya da hiç epilepsi hastalığı yaşamamıştır, ancak virüse yakalandığında bilinç bozukluğu ortaya çıkmış olabilir. Burada hepimizin kafasında aynı soru işareti var. Bilinçteki bozukluk zihindeki fonksiyonel bir sorundan mı kaynaklanıyor, yoksa bu bir sara nöbetimi?“ dedi. Uzmanlar yeni semptomun sara nöbetine benzediğini belirttiler.

Baş Ağrısı Şikayetleri Artıyor!

Korona virüse yakalanan ve baş ağrısından şikayet eden hastaların geçirdiği ağrı seviyelerinin yeni mutasyonlar ardından artığı belirtiliyor. Diğer yandan semptomun sara nöbetine benzer bir aşamaya kadar ilerlediğini açıklandı. Zihinsel bir bulanıklık, epilepsi hastalarında görülen etkiler yeni tip koronavirüs’e yakalananlarda görülüyor. Uzmanlar konu hakkında daha derin bir araştırma yapılacağını belirttiler.

Prof. Dr. Ömer Karadaş açıklamasında,“Belirli tetkikler yaptık ve hastalarımızda nöbetler gördük. Sonuçta bir pandemi söz konusu olduğu için nöbetler daha yüksek seviyeye çıkar mı sorusuna yanıt aradık. Özellikle yoğun bakımda sürekli olarak nöbet geçiren hastalar bulunuyor. Nöbetleri durdurmak ise hayati önem taşıyor.“ ifadelerini kullandı.

Nöbet Uzun Süreliyse Korona Var Olabilir!

Doktorlar epilepsi nöbetlerinin sınırlı sürede devam ettiğini ve koronavirüste ortaya çıkan epilepsi nöbeti benzeri nöbetlerin ise daha uzun sürdüğünü belirttiler. Bu iki farklı nöbet sürecinin ayrımının yapılmasını gerektiğini ifade ediyorlar.

Epilepsi nöbetinde yutkunmada zorluk olabildiği ve anlamsız hareketlerin yapılabildiğini belirten uzmanlar, korona ile başlayan nöbette ise bilinçsel açıdan zayıflamanın daha önde olduğunu aktarıyorlar.

Nöbet İlaç Tedavisiyle Kontrol Ediliyor

Belirli destekleyici ilaçlar ve özel tedavi ile nöbetlerin kontrol altına alınabildiği ifade ediliyor. Hasta sayısına bakıldığı nöbet görme oranının geniş bir düzeyde yaygın olmadığı, ancak belirli hastalarda bu nöbetlerin tespit edildiği açıklandı