SAĞLIK
Giriş Tarihi : 24-03-2021 12:09   Güncelleme : 24-03-2021 17:26

Covid-19 Salgınında Yeni Aşama: Post Covid Sendromu Ortaya Çıktı!

2020 yılının başından beri etkili olan Covid-19 salgınında sular durulmuyor. Uykusuzluk, halsizlik, yorgunluk ve psikolojik bozukluklar gibi etkiler bırakan Post Covid Sendromu uzmanlar tarafından ortaya koyuldu. Çalışmalar sürüyor.

Covid-19 Salgınında Yeni Aşama: Post Covid Sendromu Ortaya Çıktı!

Tüm dünyada aşılama çalışmalarının ardından Covid-19 vakalarında azalma görülürken uzmanlar koronavirüsü atlattıktan sonra ortaya çıkan yeni bir hastalığı gözler önüne serdi. . Koronavirüs olduktan sonra test sonuçlarının negatife dönmesi ile bile hastalığın tamamen bitmediğini vurgulayan uzmanlar Post Covid Sendromu’nun belirtilerini paylaştı. Covid-19 ile benzer belirtiler gösteren sendromun günlük işlerde daha çabuk yorulma, kas- eklem ağrıları ve psikolojik bozuklukları beraberinde getirdiği öne sürüldü.

Yeni Tür Hastalık Saç Dökülmesi ve İştah Bozukluğunu Beraberinde Getiriyor

Covid Sendromunu yeni tanımlanmaya başlayan tıbbı bir durum olarak niteleyen Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tığ Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Gökcan Çakır, ortaya çıkan bu yeni hastalığın tüm dünyayı etkileyeceğini belirtti. Çakır, Post Covid Sendromu çerçevesinde yürütülen bilimsel çalışmaların sonuçlarına dayanarak yeni bir hastalık türüyle tanışıldığını belirtti. Sendromun Covid’e benzer belirtilerinin yanında onlardan bağımsız olarak saç dökülmesi, iştah bozuklukları ve bazı psikiyatrik belirtilerin görüldüğüne dikkat çekti. Covid-19’dan bir süre daha tamamen kurtulamayacağımıza dikkat çeken Çakır, yapılan testlerin negatife dönmesine rağmen bu hastalıkla karşı karşıya kalınabileceğini belirtti.

Almanya ve Fransa’da Bilimsel Çalışmalar Sürüyor

Tıp dünyasında yeni bir tür olarak ortaya çıkan sendroma karşı bilimsel çalışmaların devam ettiğini belirten Çakır, çalışmaların vaka yoğunluğu görülen ABD, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde sürdüğünü söyledi. Psikolojik tanı oranlarının ABD’de yüzde 5 seviyesine ulaştığına dikkat çeken Çakır, Fransa’da uyku bozukluğu ve konsantrasyon eksikliğinin ciddi seviyeler ulaştığını açıkladı. ABD’de hastaların yarısının psikolojik semptomlar gösterdiği belirtilirken, sendrom nedeniyle hastanelere başvuran hastalarda Fransa’da yüzde 30 ABD’de ise yüzde 68 seviyelerinde uyku bozukluğu şikayeti olduğu belirlendi.

Çalışma Sonuçları Tıp Dergilerinde Yayınlanıyor

ABD, İspanya, İtalya ve Fransa’ da yürütülen bilimsel çalışmaların “ Lancet” ve “Clinical Microbiology And İnfection” gibi dergilerde yayınlandığını belirten Çakır, bilimsel çalışmaların büyük hasta grupları ile yapıldığına dikkat çekti.