MAGAZİN
Giriş Tarihi : 30-03-2021 12:17   Güncelleme : 30-03-2021 12:17

Defne Samyeli ve Yusuf Araz Arasında Gerginlik Sürüyor

Ekranların ünlü sunucusu Defne Samyeli ile ev sahibi Yusuf Araz arasında yaşanan gerginlik devam ediyor. Samyeli’nin açtığı tazminat davasında karar açıklandı ve ev sahibi Araz’ın 20 bin lira tazminat ödemesine karar kılındı.

Defne Samyeli ve Yusuf Araz Arasında Gerginlik Sürüyor

Ünlü sunucu Defne Samyeli’nin ev sahibi olan Yusuf Araz, bir süre önce Samyeli’nin ev kirasını ödemediğine dair açıklamalar yapmış ve hakkında icra takibi yaparak evin tahliyesi talebinde bulunmuştu. Samyeli ise Araz’ın bunu kendisini küçük düşürmek için yaptığını ve kişilik haklarının zedelendiği gerekçesiyle iş insanı Araz’a 50 bin TL manevi tazminat davası açmıştı.

Samyeli’nin verdiği dava dilekçesinde Araz’ın kendisine şantaj yapmış olduğunu ve iftira arttığını belirtmişti. Açılan dava sonucunda mahkeme Samyeli’nin manevi tazminat talebini kısmen haklı buldu ve 20 bin TL tutarında Araz’ın tazminat ödemesine karar verdi. Mahkeme kararında Araz’ın kullanmış olduğu “Aşağılık insanlarsınız” ifadesi kişilik haklarına saldırı olarak görüldü.

“Hakaret Var, Tehdit Yok”

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere değinildi: “Defne Samyeli’nin Yusuf Araz hakkında açmış olduğu davada, doğrudan basının haberdar edilmesi ve bu olayın konuşulması iddialarına delil getirilmemiştir. Araz’ın ‘ben de basına mı konuşayım’ ifadeleri tehdit olarak görülemez. Haber konusu yaptırdığına dair iddiası bakımından Samyeli’nin kişilik hakları zedelenmemiştir. Fakat Araz’ın telefon görüşmesi esnasında Samyeli’ye kullanmış olduğu ‘ne aşağılık insanlarsınız’ ifadesi kişilik haklarına saldırı olarak görülmüştür. Araz, tazminat ödemeye karar kılınmıştır,” denildi.

Ev Sahibinden Korunma Talebinde Bulunmuştu

Öte yandan Defne Samyeli, yaşanan olaylar üzerine ev sahibinin kendisini tehdit etmiş olduğunu belirterek Araz’dan korunma talebinde de bulunmuştu. Savcılık ise bu duruma takipsizlik kararı vermişti. Ancak Samyeli tekrar yakın zamanda korunma talebini yeniledi. Samyeli’nin avukatları tarafından verilen dilekçede “Defne Samyeli’yi küçük düşürücü ifadeler kullanılmıştır. Bir kadın olarak Samyeli sistematik olarak baskıya maruz kalmaktadır,” denilmişti. Mahkeme taraflar arasında herhangi bir ailevi bağ bulunmadığı için bu talebi de geri çevirmişti. Davaya daha sonra Samyeli’nin kardeşi Sühan Samyeli de müdahil olmuş ama Araz da yalancı şahitlik suçu ile Sühan Samyeli’ye karşı dava açmıştı.