GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-03-2021 15:17   Güncelleme : 29-03-2021 15:17

Deneyimli Gazeteci Dünya Gezisini Bir Kitapta Topladı

Deneyimli gazeteci Ayşegül Ekinci yapmış olduğu dünya gezisinde elde ettiği deneyimleri okurlara aktarmak için kitap yayımlandı. Doktor olan ağabeyinin beklenmedik ölümü sonrasında yaşamını gözden geçiren Ekinci dünyayı gezmeye karar verdi ve deneyimlerini de bir kitapta topladı.

Deneyimli Gazeteci Dünya Gezisini Bir Kitapta Topladı

Ünlü gazeteci Ayşegül Ekinci uzun süreler Afganistan, Irak ve Pakistan gibi bölgelerde savaş muhabirliği yaptı. Ajansların savaş haberlerini öğrenmesi için ilk elden bilgileri aktaran deneyimli muhabir Ekinci’nin yaşamı ise ağabeyinin beklenmedik ölümü ile değişti. Doktor olan ağabeyinin beklenmedik kalp krizi sonucunda yaşamını kaybetmesi Ekinci’nin kendi yaşamını gözden geçirmesine neden oldu ve kendi işlerine ara vererek dünya yolculuğuna başladı.

3 yıla yaklaşan süre kapsamında farklı kıtalardaki ülkeleri gezen Ekinci, Hindistan’dan Peru’ya kadar pek çok ülkeye gitti. Gittiği ülkelerdeki doğal güzelliklerin yanında halkıyla da röportajlar yapan Ekinci ise tüm bu deneyimlerini Sana Söyleyeceğim Çok Şey Var isimli kitapta bir araya getirdi.

“Ağabeyim Hayatımı Değiştirdi”

Gazetecilik alanında pek çok ödüle sahip olan Ekinci, yeni kitabının çıkması vesilesiyle açıklamalarda bulundu. Ağabeyinin ani ölümünün kendisini çok etkilediğini belirten Ekinci “Ağabeyim hayatımı değiştirdi. Sanki ölümünden önce aramızdaki farklı bir iletişim yaşanıyordu. Başına geleceği biliyor gibi sürekli birlikte vakit geçirmemizi istiyordu. Komaya girdiğinde ona sürekli ‘sana söyleyeceğim çok şey var’ cümlesini kullanıyordum. Ağabeyimin vefatı beni derinden sarstı. Hep bir mucize olmasını bekledim ama bu olmadı. Vefatı sonrasında da yaşamımı değiştirmeye karar verdim,” şeklinde konuştu.

“Yaşama Dair Kitap Yazmak İstedim”

Ekinci dünyayı gezerken elde ettiği deneyimleri bir kitapta toplama fikrini ise şu şekilde açıkladı: “Yazmak istediğim kitabın sadece bir gezi kitabı olmamasını istedim. Yaklaşık 3 yıl boyunca dünyayı gezdim ve bu süre bana çok fazla konu üzerinde düşünmeme neden oldu. Özellikle son yıllarda salgın şartları hayata ve ölüme dair derin düşünceleri bende geliştirdi. Yazdığım kitap temelde bir gezi kitabı ama okurlar sadece gittiğim ülkeleri öğrenmeyecekler. Hayata bakış açılarını değiştirmek gerektiğini de anlayabilecekler. Ben bunu acı bir deneyim ile öğrendim. Umarım onlar daha kolay öğrenirler,” dedi.