EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-04-2021 13:29   Güncelleme : 15-04-2021 13:32

Dijital Yuan ABD Doları İçin Risk Oluşturuyor!

Kripto paraların tüm dünyada hızla popüler hale geldiği bu dönemde dijital paralarla ilgili çalışmalar da artış gösteriyor. Dünyanın pek çok ülkesinde hükümetler dijital para çıkarmak üzerine araştırmalar yaparken, Çin ise bu konuda en hızlı ilerleme kaydeden ülke oldu. Kripto para sektörüne ve finansal dijitalleşmeye dair çalışmalar hızla artarken, be değişimin ABD dolarının otoritesini kaybetmesine neden olabileceğin de sık sık gündeme gelmeye başlayan iddialardan biri oldu.

Dijital Yuan ABD Doları İçin Risk Oluşturuyor!

2020 yılından bu yana tüm dünyada etkili olan Covid-19 salgını ABD dolarına karşı insanlarda güvensizlik oluşmasına neden oldu. Bu güvensizliğinde etkisi ile güçlenen kripto para sektörünün ardından şimdi de merkez bankalarının dijital para çalışmaları ABD doları için risk haline geldi. Özellikle politik ve ekonomik olarak önemli iki rakip olan ABD ve Çin arasında dijital yuanın belirleyici bir noktada duracağı düşünülüyor. Ekonomistler Çin’in dijital yuanının ABD dolarının güç kaybını hızlandırmasını bekliyor.

Dijital Para Birimleri Hükümetlere Birçok Avantaj Sağlayacak

Son yıllarda birçok ülkenin önemli gündemleri arasında yer alan dijital para birimi çıkarma konusunda en hızlı davranan ülke Çin oldu. Çin’de uzun süredir pilot bölge çalışmaları devam eden dijital yuanının ülkeye birçok açıdan avantaj sağlaması bekleniyor.

Dijital yuan sayesinde Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların sahip olduğu anonimliğin belli bir seviyede kırılması ve dijital varlıkların devlet kontrolünde olmasının çok sayıda teorik fayda sağlanması bekleniyor. Dijital varlıkların uluslararası işlemleri anlık olarak mümkün kılması gibi avantajlarının yanı sıra CBDC’ler sayesinde bu varlıklar ile işlenen dolandırıcılık gibi suçların da minimuma inmesi bekleniyor. Yatırımcı güvenliği ve finansal kapsam gibi avantajları olan dijital para birimlerinin ülkeler arasındaki ekonomik dengeleri de değiştirmesi öngörülüyor.

Çin’in CBDC’si ABD Dolarına Olan Güveni Kırabilir

Çin’de 2020 yılının nisan ayından bu yana CBDC için pilot bölge çalışmalar gerçekleştiriliyor. Merkez bankası dijital para birimi konusunda diğer ülkelerin öncüsü konumunda yer alan Çin’in dijital yuanının ABD dolarının otoritesini sarması ve hakimiyetini azaltması bekleniyor. ABD ekonomisinin başındaki isimlerde uzun vadede ortaya çıkabilecek olan bu risklere yönelik Çin’de yapılan CBDC çalışmalarını yakından takip ediyor.