EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-03-2021 13:14   Güncelleme : 25-03-2021 13:14

Dolar Kuru 25 Mart 2021’de Kaç TL? Hareketlilik Devam Edecek mi?

Dolar/TL, 25 Mart 2021’de 7,95 liradan işlem görüyor. Euro/TL ise bugün 9,40 TL düzeyinde seyrediyor. Önceki günde yaşanan gerileme ardından yeni fiyatlar tablolara bu şekilde yansıyor.

Dolar Kuru 25 Mart 2021’de Kaç TL? Hareketlilik Devam Edecek mi?

Bir önceki işlem gününde yaşanan kur gerilemesi ardından bugün Dolar/TL 7,95 lira düzeyinde konumlandı. 25 Mart 2021 tarihinde Euro/TL kur fiyatı ise 9,40 TL olarak tablolara yansıyor. Dolar dün bir süreliğine 8 lira bandının test etmiş ardından 7,91 lira ile 7,93 lira aralığına gerilemişti. Yeni günde ise 7,95 lira fiyat değeri gündeme geliyor.

Dolar Kurunda Hareketliliğin Sebebi

Haftasonu Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması ve yerine Şahap Kavcıoğlu’nun getirilmesi ardından dolar kurunda büyük bir hareketlilik gündeme geldi. Pazar gecesi ele alındığında düşük hacimli piyasa modelinde 8.47 lira’ya kadar yükselişe geçen Dolar/TL hemen ardından 7,85 lira seviyesine gerilemişti.

Bu seviyeden tekrar yükselişe geçen yapan dolar kuru son olarak dün belirli bant aralığında tekrar bir gerileme yaşamıştı. Görev değişimi öncesinde ise kur 7,21 lira seviyesindeydi.

Dolar Kur Tahmini İçin Takip Edilecekler

Bu hafta dolar kuru için oldukça hareketli ve dalgalı geçiyor. Son olarak yeni günde Dolar/TL 7,95 lira seviyesinde seyrediyor. Uzmanlar bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı özetinin, yurt dışında ise ABD büyüme verisinin yakından takip edilmesi gerektiğini belirttiler. Özellikle tahvil piyasası seyrinin gündem odağı olacağını belirttiler. Tahvillere ilişkin değerlerin kur üzerinde etkili olacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı’nın Dolar Piyasası Hakkında Açıklaması

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti 7. Olağan Büyük Kongresinde konuşma yaptı. Yaptığı konuşmada ise dolar kuruna değinen sözlere yer verdi. Cumhurbaşkanı, “Son birkaç gün içinde piyasalardaki dalgalanmalar, Türkiye Ekonomisinin temellerini ve gerçek potansiyelini yansıtmıyor. Ekonomideki reform politikalarımızın takvimlerin, ilan ettik. Daha çok çalışma vaktidir.“ dedi.

Uzmanların Dolar Kur Fiyatında Beklentisi

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar kapsamında Türkiye ekonomisi için 2021 yılı risk teşkil ediyor. En kısa vadede dolar kurunda 9 lira bandına yükseliş olacağı analistlerce açıklanıyor. Rezervlerin ise azalma tehlikesi altında olacağı belirtildi.