SAĞLIK
Giriş Tarihi : 15-04-2021 11:42   Güncelleme : 15-04-2021 18:00

Dr. Serhat Gümrükçü Korona Virüsü 48 Saate Yok Eden İlacı İçin FDA Onayını Bekliyor!

Dr. Serhat Gümrükçü korona virüsün 48 saatlik sürede yok edilmesini sağlayacak bir ilaç üzerinde çalışma gerçekleştirdiğini açıkladı. Hijack RNA yöntemi ile geliştirilen ilaç için insan üzerinde deneye başlayacak.

Dr. Serhat Gümrükçü Korona Virüsü 48 Saate Yok Eden İlacı İçin FDA Onayını Bekliyor!

Dr. Serhat Gümrükçü korona virüs için 48 saat içinde etkili olacak ve onu imha edecek bir ilaç üzerinde çalışıyor. Hijack RNA yöntemi üzerinden geliştirdiği ilacın insan üzerinde denenme aşamasına ise yakın tarihte geçiş yapacağını ifade etti. ABD’de çalışan ünlü doktor, Serhat Gümrükçü’nün bulduğu ve 48 saat içinde virüsü etkisiz kılan ilaç hayvanlar üzerinde denendi ve başarılı sonuç verdi. Sprey şeklinde uygulanan bu ilacın tüm dünyaya umut olması bekleniyor.

İlaç Sprey Şeklinde Kullanılacak!

Dr. Serhat Gümrükçü tarafından keşfedilen sprey formu korona virüs ilacı, aşı olma zorunluluğun tamamen ortadan kaldıracak. Hayvan deneylerinde başarıya ulaşılan ve 48 saat içinde virüsü imha eden ilaç, insanlar üzerinde etkili olursa piyasaya çıkacak. İlacın insanlar üzerinde yapılacak olan deney safhasına ise kısa bir sürede geçileceği belirtildi. Bu yüzden çalışma resmi olarak tıp dünyasına duyuruldu.

Dr. Serdar Gümrükçü Kim?

Dr.Serhat Gümrükçü 1982 senesinde İzmir’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Türkiye’de alan ünlü doktor, Dokuz Eylül Tıp Fakültesi’ni kazandı. Burada tıp eğitimini tamamlayarak, Rusya First Moskow State Medical Unıversıty’deki genetik uzmanlığı ardından onkoloji alanında doktora yapmıştır. ABD’de ise 2013 senesinden beri gen tedavisi ve kanser tedavisi araştırmaları yürütüyor.

Çalışmalarını Kendi Laboratuvarında Yürütüyor!

Dr. Serhat Gümrükçü 2018 senesinde Los Angeles şehrinde yer alan Seraph Research Institut’ta kendi adını taşıyan bir laboratuarda çalışma gerçekleştiriyor. Klinik araştırma direktörü olarak da görev aldığı merkezde, ekibi ile birlikte korona virüsü hücresel düzeyde yok eden bir ilacı hazırladı. SARS-CoV-2’lerin kendi içlerindeki ana protein enzimlerinin kullanılması ile geliştirilen ilaç, 48 saat içinde virüsü etkisiz kılıyor. Bu durum ise hayvan testleri ardından kanıtlandı.

Klinik Sonuçlar Duyuruldu!

Hayvan deneylerinde elde edilen kanıtlar ardından doktor ve ekibi Retroviruses and Opportunistic Infections isimli uluslararası konferansata klinik sonuçları açıkladılar. İnsanlar üzerinde deneye geçiş için FDA onayının başvurusu ise yapıldı. Yöntem insanlarda başarılı olursa ilacın 9 veya 10 ay aralıklar ile ağızdan sıkılması sonucunda virüse yakalanılmayacak.