SAĞLIK
Giriş Tarihi : 27-03-2021 11:20   Güncelleme : 27-03-2021 11:20

DSÖ Denizciler ve Hava Mürettebatı İçin Aşı Önceliği İstedi! Yazılı Açıklama Detayları

DSÖ ve uluslararası organizasyonlar, Kovid-19 aşı yapımında denizcilere ve uçak mürettebatlarına öncelik verilmesi için çağrıda bulundular. Bu meslek guruplarının aşıya en çok ihtiyaç duyan gurup olduklarını belirttiler.

DSÖ Denizciler ve Hava Mürettebatı İçin Aşı Önceliği İstedi! Yazılı Açıklama Detayları

DSÖ ve uluslararası organizasyonlar denizcilerin ve uçak mürettebatlarının Kovid-19 aşılama sürecinde önde yer almasını talep ediyorlar. Bu meslek guruplarında yer alan kişilerin aşıya daha fazla ihtiyaç duyduklarını savunan DSÖ, gerekli talepleri iletiyor. Tüm ülkelere bu konuda hassasiyet gösterilmesi için çağrıda bulunuldu.

Dünya Örgütleri Ortak Paydada Buluştu!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), Uluslararası Denizcilik Örgütü ve Uluslararası Çalışma Örgütü, ortak bir yazılı açıklama yapıldı. Paylaşılan bu açıklamada, denizcilik ve hava sektörü çalışanlarının salgın riski altında olduklarına dikkat çekildi.

Yazılı Bir Açıklama Yapıldı!

Dünya’nın önemli organizasyonları açıklama kapsamında, temel işçiler, denizciler ve hava yolu çalışanları için aşılama sürecinde öncelik tanınmasının gerektiği aktarıldı. Denizcilerin ve uçak personellerinin ülkeler arasında güvenli bir şekilde hareket edebilmelerini daha kolay hale getirmek için en kısa sürede aşılamanın bu çalışanlara yapılması gerektiği vurgulanıyor. Çalışanlar da aynı görüşleri paylaşarak hükümetlere kendilerine aşılama çalışması yapılması için çağrı yaptılar.

Aşının Ülkelere Girişte Şart Olması İsteniyor

Denizcilere ve uçak personellerine seyahat ettikleri ülkelere giriş kapsamında bir şart olarak, Covid-19 aşı kanıtını sunma kriterinin koyulması gerektiği vurgulandı. Bu duruma bağlı olarak da aşıların biran önce özel bir periyotlar ile denizcilere ve havacılara yapılması gerektiği, ardından aşının başka bir ülkeye girmek için şart haline getirilmesi gerektiği paylaşıldı.

Sektörün Korunması Talep Edildi!

Covid-19 küresel ekonomiyi ve insan sağlığını yıkıcı etkileriyle öne çıkarken, aynı etkinin denizcilik ve havacılık sektöründe de görüldüğü belirtildi. Organizasyonların ortak yazılı açıklamasında “ Deniz ve Hava taşımacılığı, küresel ticaret ve hareketliliğinin temelini oluşturuyor. Sürdürülebilir sosyo-ekonomik iyileşmede anahtar olan bu sektörler iki ayrı temel faaliyet.“ ifadeleri kullanıldı. Bu yüzden aşılama ile çalışanların koruma altına alınması ve sektöre ilişkin zararların önüne geçilmesi talep ediliyor. Küresel ticarette şuan aşılanması gereke 2 milyon denizcinin çalıştığı belirtildi.