SAĞLIK
Giriş Tarihi : 02-04-2021 11:02   Güncelleme : 02-04-2021 11:02

Dünya Sağlık Örgütü Toplantısında Türkiye’ye “Kahraman“ Övgüsü Geldi!

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, Türkiye’nin 2021 yılında sağlık alanında salgına karşı verdiği mücadelede “güçlü bir kahraman“ olduğunu ifade etti. Özellikle sağlık çalışanlarını kutladı.

Dünya Sağlık Örgütü Toplantısında Türkiye’ye “Kahraman“ Övgüsü Geldi!

DSÖ Genel Direktörü, dün yapılan toplantı kapsamında Türkiye’nin salgınla mücadelede bir kahraman olduğunu belirtti. Sağlık sektörü ve çalışanlarının verdiği mücadelenin hassasiyetine dikkat çekti. DSÖ’nin ikinci kez gerçekleştirilen ve Cenevre merkezli olarak yapılan haftalık olağan toplantısında Türkiye’nin başarısından söz etti.

Toplantıda Yeni Aşı Gönderimlerine Değinildi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da davet edildiği bu toplantıda, DSÖ Genel Direktörü, Kovid-19 aşıları küresel erişim programı kapsamında 78 ülke için 35 milyon doz yeni tip Koronavirüs aşısı gönderiminin yapıldığını aktardı. Direktör açıklamasında “bu gönderimleri rağmen aşı eşitliği ve aşının rahatlıkla bulunabilmesi konusunda hala sıkıntılarımız var.“ dedi.

Yoksul Ülkeler İçin Aşı Bağışı Bekleniyor!

Ghebreyesus, 27 Mart’ta elinde DSÖ tarafından gönderilen acil kullanılabilir aşıların bulunduğu ülkelere seslendi. Dünyanın fakir olan 20 ülkesine en çabuk şekilde 10 milyon doz Covid-19 aşısının bağışlanması gerektiğini belirtti. Bu konuda hiçbir ülkeden önerinin gelmediğini ancak konunun yüksek önem arz ettiğini açıkladı.

Bağış Türkiye’den mi Bekleniyor?

Dünya Sağlık Örgütü Direktörü hala umudunu yitirmediğini, yoksul ülkelere aşı yardımı için önemli liderlerin adım atacaklarından emin olduğunu söyledi. Bu konuşması sırasında Türkiye’ye övgüde bulunan direktörün, hamleyi Türkiye’den beklediği yönünde söylentiler basına yansıdı. DSÖ direktörü 2021 yılında Türkiye’nin salgınla mücadelede oldukça başarılı bir dönem geçirdiğini düşünüyor.

2021’in Sağlık Çalışanları Yılı Olduğuna Dikkat Çekildi!

Dünya genelinde sağlık çalışanlarının salgınla mücadelede en ön saflarda yer aldıklarına bu toplantı kapsamında değinildi. Toplantıda Ghebreyesus tarafından yapılan açıklamada “Bu yıl sağlık çalışanlarının senesidir. Salgından önce en az 18 milyon Sağlık çalışanı açığı bulunmasına rağmen, salgınla mücadelede yüksek yol alınıyor.“ ifadeleri yer aldı.

Ghebreyesus Sağlık Bakanı Koca’ya ise toplantıya katılımından dolayı Türkçe konuşarak teşekkürlerini iletti. Zor dönemde Türkiye’de öncelikli olarak sağlık çalışanlarına yapılan aşılamanın onu sevindirdiğini dile getirdi. DSÖ aynı zamanda Türkiye’nin yaptığı teklif üzerine 2021 yılını Sağlık Çalışanları Yılı ilan etmişti.