MAGAZİN
Giriş Tarihi : 05-04-2021 14:11   Güncelleme : 05-04-2021 14:11

Ece Erken ve Bircan Bali'ye Adli Para Cezası Verildi

Ünlü sunucu Ece Erken ve Bircan Bali’ye Barbaros Şansal’a hakaret ettikleri nedeniyle bin 300’er lira para cezası verildi. İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde alınan karar kapsamında tarafların avukatları hazır halde bulundular.

Ece Erken ve Bircan Bali'ye Adli Para Cezası Verildi

Duruşma esnasında savcı esasa yönelik görüşlerini açıkladı. Görüş kapsamında Ece Erken ve Bircan Bali’nin sunucu oldukları programda sarf ettikleri sözler ile ifade özgürlüğünü aştıkları ve aşağılayıcı ve onur kırıcı ifadeler kullandıkları belirtildi. Sanıklar için basın yoluyla hakaret ettiklerini belirten savcı, Ece Erken ve Bircan Bali’ye 3 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası talebinde bulundu. Mahkeme ise istenen hapis cezasını para cezasına çevirdi.

Bircan Bali’nin Cezasında Erteleme Kararı Alındı

Tarafların görüşlerini dinledikten sonra kararını açıklayan mahkeme, sanıklar Ece Erken ve Bircan Bali için basın yoluyla alenen hakaret suçundan dolayı para cezasına çarptırılmalarını uygun gördü. Ayrı ayrı bin 300 lira cezaya çarptırıldılar. Daha önce kasıtlı suç işlemediği gerekçesi ile Bircan Bali hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını alan mahkeme sanık Bali’nin 5 yıl süre kapsamında denetime tabii tutulmasına karar verdi. Bu kapsamda Bali’nin cezası ertelenmiş ve tekrar bir suç işlemesi halinde geçerli olmasına karar verildi.

Barbaros Şansal’a Söylemleri Yüzünden Dava Açıldı

Görülen dava kapsamında iddianameye yer verildi. 14 Mayıs 2019 tarihli programların yayın kaydının bilirkişiler tarafından çözümlenme yapıldığını anlatan iddianamede, Bircan Bali ve Ece Erken’in savunmaları kapsamında müştekiyi tanımadıkları ve aralarında herhangi bir sorunun olmadığı ifadelerine de yer verildi. Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar yüzünden kendisine eleştiri yaptıklarını ancak bu yorumların da suç unsuru taşımadığı ve haklarında yapılan suçlamaları kabul etmediklerini belirttiler.

Şüphelilerin söz konusu suç tarihlerinde müştekiyi kasıt ederek şeref ve saygınlığı rencide edici yorumlarda bulundukları için haklarında hakaret davası açılmıştı. Kendi kişisel yorumları olsa bile bu görüşleri kamuya açık yayın yapan bir televizyon programında dile getirmiş olmalarından ötürü Şansal’ın avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulunulmuştu. Dava kapsamında 3 ay 15’er günden 2 yıl 4’er aya kadar hapis cezası talep edilmişti.