GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-03-2021 15:01   Güncelleme : 31-03-2021 15:01

Eğitimde “Yerinde Karar” Uygulaması Kriz Yarattı! Yüz Yüze Sınav Yapılacak Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı, “Eğitimde yerinde karar“ uygulamasını getirerek yüz yüze ve uzaktan eğitim faaliyetlerinin kararlarının, il bazında değerlendirme ardından alınacağını ifade etti.

Eğitimde “Yerinde Karar” Uygulaması Kriz Yarattı! Yüz Yüze Sınav Yapılacak Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir açıklama gerçekleştirilerek, yüz yüze ve uzaktan eğitim hakkında yeni kararların, “eğitimde yerinde karar“ uygulaması kapsamında alınacağını açıkladı. Karar verme aşamasında ise il bazında inceleme ardından bir sonuca ulaşılacağı belirtildi. Okul öncesi eğitim kurumlarında ise yüz yüze eğitimi devam edeceği açıklandı.

Yüz Yüze Sınavlar Riskli İllerde Devam Ediyor!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yerinde karar uygulaması kapsamında 8 ve 12’nci sınıfların yüz yüze eğitime devam edecekler belirtildi. Türkiye Covid-19 haritasındaki yeni güncellemeler ardından Türkiye illerinin birçoğu kırmızı renge bürünürken bu kararın devam ettirilmesi tepki çekti. Veliler öğrencilerin uzaktan eğitime devam etmeleri gerektiğini düşünüyorlar.

Haritaya Göre Güncelleme Yapılmadı!

Yerinde karar uygulaması çerçevesinden alınan bir diğer karar ise 8 ve 12’nci sınıfların sınavlarının da yüz yüze yapılması oldu. Milli Eğitim Bakanlığı 1 Mart tarihinde kamuoyu ile paylaştığı kriterleri, salgına ilişkin yeni dağılım haritasına göre güncellemedi. Vaka sayılarının yükselmesi ardından ise veliler eğitim ve sınavda yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğini dile getiriyorlar. Riskin artmaya başladığı illerde açıklama kapsamında yüz yüze sınavların devam ettirileceği basına yansıdı.

Sınavlara İl Hıfzıssıhha Kurulu Karar Verecek

Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitim hakkındaki uygulamaları ise İl Hıfzıssıhha Kurulu’na bıraktığını belirtti. Bu kararın kurula bırakılmış olması ise öğrenci ve veliler üzerinde karmaşaya yol açtı. 8 ve 12’nci sınıf öğrenceleri sınavların nasıl yapılacağı hakkında net bir karar verilmesini talep ettiler.

Ali Taştan Açıklama Yaptı!

MEB’in kararlarına ilişkin net açıklamalar yapması gerektiğini savunan Ali Taştan bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamasında “Yan yana çok yüksek riskli iki ilden bir tanesinde okullar tam kapalı iken diğerinde açık bulunuyor. Yine yüksek risk bulunan bir ilde sınavda yapılırken, orta riskli veya yüksek riskli diğer bir ilde sınav yüz yüze yapılmıyor.“ dedi.

Bu sözleri ile kararlardaki tutarsızlığa dikkat çeken Ali Taştan, yüz yüze sınav kararının risk kriterine göre nasıl verildiğini çözemediklerini ifade etti. Taştan lise 9,10 ve 11’nci sınıfların ise MEB tarafından tamamen unutulduğunu belirtti. Bu karasızlığın eğitim sisteminde kaos yaratacağını düşündüğünü açıkladı.