EKONOMİ
Giriş Tarihi : 18-03-2021 19:48   Güncelleme : 18-03-2021 19:48

Ekonomi Reform Paketi’nin Esnafa Getirdiği Destek 280 TL

CHP İdari ve Mali İşler Başkan Yardımcılığı yapan Erol Bektaş, “Ekonomi Reform Paketi”nde müjde olarak açıklanan, 850 bin esnafa getirilen muafiyetle alınmaktan vazgeçilen vergi tutarının sadece 280 TL olduğunu söyledi. Esnafa vergi düzeltmesi olarak açıklanan paketi Erol Bektaş şu kelimeler ile yorumladı, “Küçük esnaftan basit usule tabi olmaları şartıyla vergi alınmayacak.

Ekonomi Reform Paketi’nin Esnafa Getirdiği Destek 280 TL

Ekonomi Reform Paketi’nin Esnafa Getirdiği Destek 280 TL

CHP İdari ve Mali İşler Başkan Yardımcılığı yapan Erol Bektaş, “Ekonomi Reform Paketi”nde müjde olarak açıklanan, 850 bin esnafa getirilen muafiyetle alınmaktan vazgeçilen vergi tutarının sadece 280 TL olduğunu söyledi. Esnafa vergi düzeltmesi olarak açıklanan paketi Erol Bektaş şu kelimeler ile yorumladı, “Küçük esnaftan basit usule tabi olmaları şartıyla vergi alınmayacak. Türkiye’de Şubat 2021 itibarıyla bu şartları taşıyan esnaf sayısı 850 bin değil, tam olarak 816 bin 185” dedi.

815 Milyar Liralık Vergi Toplanacak

Erol Bektaş basit usuldeki esnafın vergi açısından yeterince avantajlı olduğunu dile getirdi. Bektaş, ülkede 2021’de toplanılması planlanan 815 milyar liralık vergi içinden 230 milyon TL’lik kısmının basit usule tabi olan esnaflardan gelmesi beklendiğini belirtti.

Vazgeçilen Vergi Tutarı Sadece 280 TL

Erol Bektaş, açıklamalarında: “Müjde diye ilan edilen vergi muafiyeti ile devletin esnaftan almaktan vazgeçtiği bu vergi tutarı 816 bin 185 olan küçük esnaf sayısına bölünürse esnaf başına vazgeçilen vergi tutarı sadece 280 lira.” İfadelerinde bulundu. Destek verilen kesimin, gerçek usul ile vergilendirilen esnaf gurubu olduğunu ekleyerek şöyle konuştu: “Türkiye’de asıl ağırlıklı esnaf grubu 1 ila 10 kişi çalıştıran grup. Maalesef açıklanan pakette sayıları 2 milyonu aşan gerçek usuldeki bu esnaf grubuna vergi muafiyeti yok. KDV, geçici vergi, kira stopajı, gelir vergisi ödüyor ve borçları zirvede. Bu grup, iktidardan anlamlı doğrudan gelir desteği, kredi borçlarında faizsiz erteleme ve vergilemenin durdurulmasını bekliyordu ama paket ile hayal kırıklığına uğradı. İktidar eğer samimi ise esnafın kira stopaj vergisini tamamen kaldırmalı.”