EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-04-2021 09:41   Güncelleme : 13-04-2021 09:50

Emekli İkramiyesi 1545 Lira Oldu mu? 2021 İkramiye Zammı Geliyor mu?

Türkiye Emekliler Derneği hesaplama yaparak ikramiyede 1545 TL talep ettiklerini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu emeklerlin bu ülkeye hizmet ettiklerini, yapılanlara misliyle yanıt verileceğini açıkladı.

Emekli İkramiyesi 1545 Lira Oldu mu? 2021 İkramiye Zammı Geliyor mu?

Türkiye Emekliler Derneği bu yıl verilecek ikramiyelerin 1545 TL’ye çıkarılmasını talep etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise enflasyon oranında zammın ikramiyelere yapılacağını açıkladı. Emeklilerin bu ülkeye hizmet etmiş önemli insanlar olduklarını, hizmetlerinin karşılıkları için onlara misliyle yanıt verileceğini ifade etti. Bu açıklama ardından TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

TÜED Başkanı Açıklama Gerçekleştirdi!

TÜED Başkanı Ergün bir açıklama yaparak“ Sayın Cumhurbaşkanının bayram ikramiyelerinde enflasyon artışı yapılacağı yönündeki açıklaması milyonlarca emekliyi mutlu etti. Ramazan ayı ve bayram öncesinde güzel bir haber almış olduk. Giderek eriyen alım gücünü yitiren ikramiyelerimiz için bu düzenleme gerekliydi. Sesimize kulak verildiği için tüm emekliler adına teşekkür ediyorum.“ dedi.

Her 6 Ayda Bir Zam İsteniyor!

TÜED Başkanı emekli ikramiyelerine yönelik sadece bir defaya mahsus olmamak üzere değil, her 6 ayda bir zam yapılmasını talep ediyor. 2021 yılının birimci altı ayı içinde ise ikramiyelerin 1545 TL olarak ödenmesini talep ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Konuya Açıklık Getirdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli ikramiye zamlarına yönelik açıklamada bulunarak,“Ülkemizin imkanlarının ilerlemesine paralel olarak, emeklilerimizin de şartlarını iyileştirmeye çalışıyoruz. Emekli kendisine uzatılan eli çevirmeyen, kendisi için yapılanları ve yapılmayanları hatırlayan, toplumun kıymetli büyükleridir. Anne ve baba olan emeklilere, olgun insanlar topluluğuna bize yapılanların aynıyla ve misliyle yanıt veririz.“ dedi.

Bugün 2 Farklı Zam Senaryosu Gündemde!

Bugün gündeme emekli ikramiyelerindeki artış için iki farklı senaryonun gündemde olduğu yansıdı. TÜED Başkanı 1545 TL için talepte bulunmuştu. Ancak bu zamlı değer 2018 yılından buyana yaşanan enflasyon ikramiyeye yansıtılırda verilecek.

Sadece geçen senenin enflasyonu yansıtılarak ikramiye zammı yapılırsa 146 TL’lik artış olacak. 3 yıldan buyana hiç ikramiye artışı olmadığı için emekliler 1545 TL’lik ödemeyi talep ediyorlar. Hükümetin kullandığı “enflasyon oranında artışa göre zam yapılacak.“ sözünde 2020 yılında gerçekleşen 14.6 oranındaki TÜFE’nin dikkate alınmış olabileceği de ekonomistlerce belirtildi