EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-02-2021 14:34   Güncelleme : 17-02-2021 14:34

Emekliler Dikkat! Kredi Borcunuzu Ödemezseniz Bunlar Olabilir..!

Türkiye genelinde 13 Milyon emekli bulunmaktadır. Bugün, emeklileri ilgilendiren bir karar açıklandı. Alınan karara göre kredi borcunu ödemeyen emeklilerin maaşına haciz konulamayacak. Maaşında haciz olan emekliler de kararlarına itiraz edip maaşlarını almaya hak kazanabilecekler. Peki, maaşlara koyulan haciz nasıl kaldırılacak?

Emekliler Dikkat! Kredi Borcunuzu Ödemezseniz Bunlar Olabilir..!

Emekli maaşlarına yönelik yeni açıklama yapıldı. Artık emekli maaşlarına banka borcu sebebiyle hacis konulamayacak. Daha önce koyulan haciz işlemleri kaldırılacak. Maaşına haciz konulan emekliler “Haciz uygulanan maaş benim emekli maaşımdır” yazısı alarak itiraz edebilecek.

Emeklilerin Rızası Şart!

Yargıtay tarafından alınan kararla emekli maaşlarına yönelik bir karar alındı. Banka kredisi ve kredi kartı borçlarını ödemeyen emeklilerin maaşına daha önce haciz konuluyordu. Fakat alınan karara göre bankaların haciz işlemi başlatılabilmesi için artık emeklinin rızası göz önüne alınacak. Maaşına haciz konulmasına izin vermeyen emeklilerin maaşlarından herhangi bir kesinti yapılamayacak.

Bankaların emekli maaşına haciz işlemi yapabilmesi için borçlu olan kişinin geçinmesi için gereken miktarının düşürülmesi gerekmektedir. Bunun dışında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından olan alacaklar hiç sorulmadan haciz edilebilecek.