EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-04-2021 16:07   Güncelleme : 17-04-2021 16:07

Emeklilere Müjde! İkramiyelerin Ardından Emekli Maaşları Zamlanıyor

SSK ve Bağ Kur emeklisi vatandaşlara ikramiye zamlarının ardından yeni bir müjde daha geldi. Temmuz ayında enflasyon oranına göre yılın ikinci zammını alacak olan emeklilere yüzde 7.09 oranında zam yapılması bekleniyor. Bu durumda en düşük emekli maaşı 2 bin 189 lira olacak.

Emeklilere Müjde! İkramiyelerin Ardından Emekli Maaşları Zamlanıyor

Geçtiğimiz günlerde emekli vatandaşların Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde aldığı ikramiyelere zam geleceği açıklanmıştı. 2018 yılından bu yana verilen emekli ikramiyeleri, 3 yıldır bin lira olarak ödeniyordu. Bu yıl emekli ikramiyelerine zam yapılacağının açıklaması vatandaşları sevindirirken, emekliler için yeni bir müjde daha geldi. Emekli vatandaşların yılın ikinci zamlarında ne kadar maaş alacakları belli olmaya başladı. Temmuz maaşlarında yüzde 7.09 oranında zam yapılması bekleniyor.

Temmuz Ayında Emekli Maaşlarında Yüzde 7.09 Oranında Zam Yapılması Bekleniyor

Emeklilere yılda iki defa zam yapılıyor. İlk zamlarını yeni yılın başlaması ile ocak ayında alan emekliler yılın ikinci zamlarını da temmuz ayında alacak. Temmuz maaşları ise her sene ilk 6 aylık dönemin enflasyon oranlarına göre belli oluyor. Merkez bankası ekonomistleri ise ilk 6 ay için enflasyon beklentilerini açıklamaya başladı. Enflasyon beklentilerinin açıklanması ile beraber emekli vatandaşlarda da zam heyecanı başladı.

Merkez bankası ekonomistleri yaptıkları açıklama ile nisan ayı beklentileri ile yılın ilk 6 aylık döneminde enflasyon oranının yüzde 7.09 olabileceğini belirtti. SSK ve Bağ Kur emeklisi vatandaşların temmuz ayında yüzde 7.09 oranında zam almadı bekleniyor. Emekli vatandaşlar ise bu zam oranları ile temmuz ayında maaşlarının ne kadar olacağını araştırmaya başladı.

En Düşük Emekli Maaşı 2 Bin 189 Lira Olacak

Ekonomistlerin beklentileri doğrultusunda temmuz ayında yüzde 7.09 oranında zam yapılırsa Bağ Kur emeklilerinin maaşları ek ödemeler de dahil 2 bin 189 liraya çıkacak. 2 bin 44 lira olarak verilen Bağ Kur emeklisi maaşlarının temmuz ayında 2 bin 189 lira olması bekleniyor. 2000 öncesi emekli olan SSK emeklilerinin maaşları ise bu zam oranı ise 2 bin 419 liradan 2 bin 591 liraya yükselecek.