MAGAZİN
Giriş Tarihi : 31-03-2021 14:04   Güncelleme : 31-03-2021 14:04

Enes Batur'a YouTube'a Video Yükleme Yasağı Getirildi

Türkiye’de en çok takip edilen kanallardan birisine sahip olan ünlü Youtube fenomeni Enes Batur’a video yükleme yasağı getirildi. Youtube tarafından alınan karar kapsamında topluluk kurallarının ihlal edilmesi nedeniyle Batur’un video yüklenmesi engellendi.

Enes Batur'a YouTube'a Video Yükleme Yasağı Getirildi

Yaşanan gelişmeyi sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan Batur, “Of! Sinir krizi geçiriyorum gerçekten!” sözleri ile aktardı. Daha önce de topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle yasaklanmış olan Batur bu yasağı önceden kaldırtmıştı.

Topluluk Kuralları İhlali Yüzünden Yasak Geldi

Youtube fenomeni olan Enes Batur’a Youtube tarafından şok edici bir haber geldi. Topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle platforma video yüklemesi yasalandı. Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda konuyla ilgili açıklamada bulunan Batur şu sözleri kullandı: “Sinir krizi geçireceğim gerçekten. 5 yıl önce yayınlamış olduğum video yüzünden ihtar aldım, Youtube video yüklememi yasakladı,” dedi.

Yüklemek istediği videonun 15 milyon aboneye özel bir içerik olduğundan da bahseden Batur, yasaklama yüzünden bu videoyu platformda paylaşamadığını belirtti. Batur daha önce de buna benzer bir yasaklamaya maruz kalmış ancak daha sonra platformdaki kısıtlamaları kaldırtmıştı. Şimdi ise nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

Topluluk Kuralları İhlali Nedir?

Ünlü video yayınlama platformu olan Youtube, çok sayıda videoyu kullanıcılara sunarken yayın yapanların ya da kanalların çok sıkı kurallara uymasına dikkat ediyor ve bu kuralları ihlal edenlerin abone sayısına bakmadan kanala kısıtlama getirebiliyor. Topluluk kuralları, sahte etkileşim, yanıltıcı içerik, hassas içerik, çocukların güvenliğini riske atan görüntüler, farklı kişilerin ağzından gerçek gibi konuşmak, cinsel içerik, intihar ya da kendine zarar verme, dolandırıcılık, zararlı ya da tehlikeli içerik, nefret söylemleri, sansürsüz şiddet görüntüleri, ateşli silah tanıtımları gibi konuların yer aldığı videolar Youtube’dan kaldırılıyor ve bunları yayınlayan kanala da ihtar veriliyor.

İhtar kapsamında kullanıcıların kanalları kapatılmıyor ama video yüklemeleri yasaklanıyor. Eğer söz konusu içerikler kaldırılıp diğer videolar da uygun hale getirilirse getirilen kısıtlama da kaldırılmış oluyor. Ama içerikleri silmek tek başına ihtarın kaldırılmasına yetmiyor. İçeriklerin devam etmesi halinde ise kanal kalıcı olarak kapatılıyor.