EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-04-2021 23:03   Güncelleme : 22-04-2021 23:03

EPDK Açıkladı: Elektrik Şirketlerine Yardım Desteği Yapılmayacak! Haberler Asılsız!

Enerji Piyasa Düzenleme Kurumu’nca elektrik şirketlerine herhangi bir yardım yapılmayacağı açıklandı. 20 ve 21 Nisan’da gündeme yansıyan haberler asılsız çıktı.

EPDK Açıkladı: Elektrik Şirketlerine Yardım Desteği Yapılmayacak! Haberler Asılsız!

20 ve 21 Nisan tarihlerinde internet haberlerinde elektrik firmalarına ve şirketlerine hibe destek yapılacağı hakkında detaylar ortaya çıkmıştı. Enerji Piyasa Düzenleme Kurumu’nca elektrik firmalarına böyle bir yardımın yapılmayacağı, konunun asılsız olduğu bildirildi. Müjdeli bir şekilde verilen haberlerin detayında ise yardımın doğrudan faturaya yansıtılacağı belirtilmişti. EPDK faturalara yansıtılacak bir yardımın bulunmadığını ifade etti.

Halktan Bir Bedel Toplanmıyor!

EPDK’dan yapılan açıklamaya göre bu hafta sahte bir haber dikkatleri üzerine çekti. Bir gazetede çıkan ve ardından internete yayılan “elektriğe kurtarma zammı“ başlıklı haberde, elektrik şirketlerine 2021’de milyarlarca yardım parası verileceği duyurulmuştu. Kurum ise böyle bir yardımın söz konusu olmadığını belirtti. Ardından ise yardımın elektrik şirketlerine yapılacağı ve bedellerin ise halktan toplanacağı yönünde bir haberin daha çıktığı aktarıldı. Kurum böyle bir durumunda olmadığını belirtti.

EPDK Açıklamasında Detaylar

EPDK tarafından yapılan açıklamada, “Öncelikle elektrik şirketlerine herhangi bir yardımın söz konusu olmadığını belirtelim. Nakit yardım olmadığı gibi bunun yanında tüketicilerin veya şirketlerin faturalarına yansıtılacak bir maliyette bulunmuyor. Kapasite mekanizması ortalama 3 sene uygulanan şebeke kısıtlarına karşın elektriğin kesilmemesini sağlayan bir güvencedir. Bir yardım veya halktan bir kesinti söz konusu değildir.“ dendi.

Usül Değişikliği Yok!

Asılsız olan haberde ödemelere ilişkin usül değişikliklerinin de yapılabileceği aktarılmıştı. EPDK bu konular hakkında da gerekli açıklamayı yaptı. EPDK,“Görüşe çıkan taslak ve düzenleme, zaten mevcutta var olan bir düzenlemedir. Bu düzenlemede ise tüketiciye ekstra bir bedel çıkararak buradan üreticiye yardım verme söz konusu değildir. Bir düzenleme değişikliği ardından faturalara yardım yansıtılması ise hiç söz konusu değildir.“ dendi.

Şirketler Hibe Aradılar Anacak Bulamadılar!

Bu hafta yapılan haber ardından elektrik firmaları hibe desteklere ve faturalara yansıtılan yardımlara ilişkin detayları aramaya başladılar. Ancak yeni bir gelişme bulamadılar. Çünkü uygulama hakkında detayların asılsız olması sebebi ile elektrik desteklerine ilişkin bilgiler basına yansımadı. Şimdi ise EPDK gerekli açıklama ile konuyu netleştirdi.