GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-04-2021 10:50   Güncelleme : 25-04-2021 10:50

Esnafa Müjde! Kira Ödemekte Zorluk Çeken Vatandaş İçin Yeni Kanun

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kira ödemesi yapmakta zorluk çeken vatandaşlar için Ak Parti hükümetinden yeni tedbirler gündemde. Yargı reformu paketi kapsamında “Borçlar Kanunu’nda” yapılacak yeni değişiklikler ile birlikte artık salgın ve benzeri olağanüstü durumlarda kiracı, kira ödemeyecek.

Esnafa Müjde! Kira Ödemekte Zorluk Çeken Vatandaş İçin Yeni Kanun

Ak Parti hükümetinin yeni yargı reformu paketi kapsamında, borçlar kanunu’nda yapılacak değişiklikle; salgın, olağanüstü durumlar, savaş ve terör gibi durumlarda iş yerlerini kapatan esnaflar, kapalı kaldıkları süreye ilişkin kiradan sorumlu olmayacaklar.

Kiracının Kira Ödeme Zorunluluğu Ortadan Kalkıyor

Yeni yapılacak düzenleme ile herhangi bir olağanüstü durum nedeniyle faaliyetlerine ara veren kira ödeyen tüm esnafı kapsayacak. Olağanüstü salgın, terör yada savaş durumunda kapatılan restoranlar, kafeler, işyerleri kapalı kaldıkları süreye ait kira bedelini mülk sahibine ödememe hakkına kavuşacaklar.

Kiracı Mahkemeye Gitmeden Kanundan Yararlanacak

AK Parti tarafından yapılan açıklama ise şöyle; "Özellikle salgın döneminde de görüldü ki, kapatıldığı için binlerce iş yeri, kirasını ödeyemedi. Mevcut mevzuata göre kiralayan ile kiraya veren arasındaki bu tip uyuşmazlıklar ancak mahkeme yoluyla çözülebiliyor. Yeni düzenleme ile mahkemeye gitmeden, kapalı kalınan süreye ilişkin adım atılıyor" değerlendirmesini yaptı.

Peki Mülk Sahiplerinin Mağduriyeti ?

Ak Parti hükümetinin yeni kanunu kiracıları sevindirse de, mülk sahipleri bu durumdan memnun olmayacak. Salgın süreci her kesimden vatandaşı etkilediği için geçimini kira ile yapan mülk sahipleri bu durumdan etkilenecek gibi görünüyor.

Neden Yardım Yapılmıyor ?

Kanunun sürecinde bir çok kişinin söylediği aynı; neden bu durum mülk sahiplerinden çıkarılıyor ? Bu durumda devlet neden esnafa düzenli kira yada maddi yardım yapmıyor ? Kanun ile ilgili gelişmeler oldukça sizleri bilgilendiriyor olacağız.