EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-04-2021 18:06   Güncelleme : 23-04-2021 18:06

Esnafa Vergi Müjdesi! 850 Bin Esnaf Vergiden Muaf Olacak

Kurum Vergisi oranı için yapılacak değişiklikler Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 2021 yılı için yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarılan kurum vergisi oranının yer aldığı yönetmelik ile vergi muafiyetlerinde de değişiklikler yapıldı. Yeni yönetmelikle 850 bin esnaf kurum vergisinden muaf olacak.

Esnafa Vergi Müjdesi! 850 Bin Esnaf Vergiden Muaf Olacak

Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un Resmi Gazete’de yayınlanması ile vergi muafiyetlerinin yanı sıra ücretsiz izin desteğinin kapsamında da değişiklikler gerçekleşti. Yüzde 20 oranındaki kurumlar vergisi 2021 yılı için yüzde 25 olurken, 2022 yılı içim ise yüzde 23 olarak revize edildi. Bu oranların ilki olan yüzde 25 için beyannameler temmuz ayında verilmeye başlanacak. Yüzde 23 oranı için ise ocak ayında beyannameler verilecek.  Bu vergi oranında ise belli meslek gruplarındaki esnaflar muaf tutulacak.

2022 yılının başında yürürlüğe girecek yüzde 23 oranındaki kurumlar vergisinden 850 bin esnaf muaf olacak. Tesisatçı, marangoz, tornacı, terzi, tamirci, ve tuhafiyeci olan esnaflar bu vergiden muaf tutulacak. Söz konusu kapsamda yer alan bu esnafların ocak ayına beyanname vermesi de gerekli olmayacak.

Ücretsiz İzin Desteğinin Kapsamı Genişletildi

Yeni yönetmelik ile beraber vergi muafiyetlerinin yanı sıra ücretsiz izin desteğinin kapsamı de genişletildi. Yiyecek ve içecek sektörleri için verilen ücretsiz izin desteği kafe, spor, eğlence, lunapark, düğün, balo ve kokteyl salonları, formda tutma ve vücut geliştirme salonları gibi çeşitli işletmeler için de geçerli olacak. Güzellik merkezleri, sauna ve kaplıca gibi işletmelerin de kapsama alındığı ücretsiz izin desteği için günlük 50 lira olarak ödeme yapılacak.

Vergi Artışı Ar Ge ve Teknoloji Firmalarına Avantaj Sağlayabilir

Kurumlar vergisinin 2021 yılı için yüzde 25, 2022 yılı için yüzde 23 oranına çıkarılması ile ilgili değerlendirme yapan Mali Müşavir Necmi Ulus, bu vergi oranlarının işletmelerin yükünü arttıracağını belirtmekle beraber kazançlı olacak sektörlerin de bulunduğunu belirtti. Necmi Ulus teknopark şirketleri,  Ar Ge ve tasarım merkezleri, girişim sermayesi fonlarına yatırım yapanların bu vergi oranları ile avantaj sağlayabileceğini açıkladı.