EKONOMİ
Giriş Tarihi : 01-04-2021 16:12   Güncelleme : 01-04-2021 16:12

Ethereum İçin O Kritik Gün Geldi! Madenci Protestosu Başlayacak Mı?

Piyasadaki en büyük kripto para birimi ETH Coin için kritik gün geldi. Analistler ETH yatırımcılarının canını sıkan işlem ücreti sorununun EIP-1559 güncellemesi ile bugün çözülebileceğini belirttiler.

Ethereum İçin O Kritik Gün Geldi! Madenci Protestosu Başlayacak Mı?

Analistler bugün ETH yatırımcılarının bir süredir tepkisini alan yüksek işlem ücreti ödeme derdinin yeni EIP-1559 güncellemesi bazında çözülebileceğini açıkladılar. Piyasanın ikinci en büyük kripto para birimi için kritik günün bugün olabileceği yatırımcıların takipte kalmaları gerektiği aktarıldı. Bu güncellemenin ise en çok madenileri yakından ilgilendirdiği belirtildi.

Madenciler Yeni Güncellemeye Tepki Gösterdi!

Madenciler EIP-1559’un kendi gelirlerini ciddi anlamda aşağı çekecek olması sebebiyle bu güncellemeye sıcak bakmıyorlar. Hatta güncellemeye tepki gösteren birçok madenci topluluğu bulunuyor. Bugün yani 1 Nisan 2021 tarihinde ise yeni güncellemelerin madenciler tarafından protesto edileceği belirtildi. Analistler güncellemenin kolaylıktan çok kaosa sebep olacağını açıkladılar.

Madenciler Ethereum’u Tehdit Ediyor!

EIP-1559 güncellemesi hakkında yapılan açıklamalar ardından ise ETH madencileri ağdaki hash gücünü %51 oranında ele geçirerek, yeni bir ağa aktarım yapma tehdidini gerçekleştirdiler.

Toby Kitty tarafından gündeme yansıtılan bilgiler ele alındığında, Ethereum gücü azalıyor. Madencilerin bu gibi bir saldırıyı gerçekleştirmeleri halinde ise iş günün en az %51’lük kısmının ele geçireceklerini açıkladı. Bu durum Ethereum ağı açısından büyük bir tehdit oluşturuyor.

Toby Kitty Açıklama Yaptı

Ethereum ekosisteminin tanınan isimlerinden Toby Kitty, ETH’nin 2.000 dolarlık rekoruna ilerlemesinde madencilerin vereceği karaların etkili olacağını belirtti. Diğer yandan EIP-1559 güncellemesi madenciler açısından bir dezavantaj yaratsa da sistem ve yatırımcıları için büyük bir fırsat olarak görülüyor.

Güncellemenin Avantajları

Bugün yapılması planlanan güncelleme ETH ile yatırım ve transfer işlemlerinin daha ekonomik koşullarda yapılabilmesini sağlayacak. Aynı zamanda Ethereum protokolünde akıllı sözleşmelerle yapılan işlemlerde daha düşük masraflar kullanıcılara yansıyacak. İşlemde daha ekonomik koşullar ise alım taleplerinin yükselesi anlamına geliyor.

Geliştiricilerin ve yatırımcı ağının sıcak baktıkları bu güncelleme madenci kazançlarını düşürdüğü için madenciler cephesinden beklenen ilgiyi göremedi. Geliştiriciler ve yatırımcılar ise bugün madencilerin bahsettikleri protesto hakkında nasıl bir yön alacaklarını yakından takip edecekler.