EKONOMİ
Giriş Tarihi : 31-03-2021 19:00   Güncelleme : 31-03-2021 19:00

Evlenecek Olanlara Faizsiz Kredi Talebi Geldi

Yeni evlenecek olan çiftler için düğün masraflarının ve ev harcamalarının karşılanması amacıyla hayata geçirilmek istenen ve belirli bir süre sonra ödemesi talep edilen faizsiz kredinin detayları belli oldu. Evlilik kredisi olarak hayata geçirilen kredinin halihazırda sunduğu faiz oranlarından daha düşük faiz oranlarına sahip olması talebi geldi. Özellikle salgın yüzünden işini kaybeden ancak yuva kurmak isteyenlere hitap ederek evliliklerini yapabilmeleri amaçlanıyor.

Evlenecek Olanlara Faizsiz Kredi Talebi Geldi

Evlenmek isteyen çiftlere maddi yardım sağlanması amacıyla düşük faiz ya da faizsiz geri ödemeleri olarak verilmesi planlanan toplu para evlilik kredisi olarak adlandırılıyor. Salgın yüzünden ekonomik gelir kaybına uğrayan ancak evlenmek isteyenlere yönelik sunulan kredi bu sayede evliliği daha kolay hale getiriyor.

TESK Başkanından Krediye Destek Geldi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından yapılan açıklamada, salgın yüzünden evlenme oranlarının düştüğü ve düğün sektörünün canlanması için evlilik kredisinin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Palandöken tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada salgın ve ekonomik gelişmeler yüzünden maddi kayba uğrayanların evlilik kredisi ile yuva kurabilecekleri belirtildi.

Yeni yuva kuracak olan gençlerin hayallerine kavuşmaları için evlilik kredisinin çok önemli olduğunu belirten Palandöken yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Koronavirüs salgını yüzünden işsiz kalan ve aynı zamanda evlenmek isteyen fakat düğün ve ev masraflarını karşılayamadığı için mutluluklarını erteleyenlere yönelik evlilik kredisi bankalar tarafından sunulmaya başlandı. Ancak evlilik kredisinin sıfır faizli ve 6 ay geri ödemesiz şeklinde sunulması önem taşıyor. Bu sayede hem çiftler dünya evine girecekler hem de sektörde önemli bir canlanma yaşanacaktır,” dedi.

Evlilik Kredisi Nereden Alınır?

Evlilik kredisi halihazırda çeşitli bankalar tarafından düğün ve evlilik masraflarının karşılanması amacıyla sunuluyor. Ancak bankalar şimdilik sıfır faizli olarak evlilik kredisi sunmuyorlar. 1,20 oranından başlayan faiz oranları ile kredi sunan bankalar bu faiz oranlarıyla da evlenmek isteyenler tarafından tercih ediliyorlar.

Evlilik kredisi için başvuru yapmak isteyenler bankaya son maaş bordrosu, 3 aylık oturumu gösteren ikametgah, evlilik masraflarının beyan edilmesi ile başvuru yapabiliyorlar. Sıfır faizli kredinin talebinin gündeme getirilmesi sonrasında özellikle devlet bankalarının bu konuda adım atması bekleniyor.