EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-04-2021 19:11   Güncelleme : 05-04-2021 19:11

Faizsiz Hayvancılık Kredisi ile Çiftçilere Önemli Destek Geldi! Kredi Nasıl Alınır?

Faizsiz hayvan kredisi ile hayvancılık yapmak isteyenlere yönelik önemli destekler sunuluyor. Ziraat Bankası tarafından sunulan kredi kapsamında 2 yıl geri ödemesiz olarak kredi kullanımı mümkün oluyor. Bu kapsamda 7 yıla varan vade oranları ile sunulan kredi ile hayvancılık yapmak isteyenler önemli avantajlar elde ediyorlar.

Faizsiz Hayvancılık Kredisi ile Çiftçilere Önemli Destek Geldi! Kredi Nasıl Alınır?

Hayvancılık yapmak isteyen ancak yeterli sermayeye sahip olamayanlara yönelik olarak sunulan faizsiz hayvan kredisi için başvurular devam ediyor. Ziraat Bankası tarafından verilen kredi kapsamında büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda çiftçiler 7 yıla varan süreler ile kredi kullanabiliyorlar.

Faizsiz Hayvan Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Faizsiz hayvancılık kredisi için başvuru yapmak isteyenler Ziraat Bankası şubelerine başvuru yapmaları gerekiyor. Sürü büyütme desteği, düve, besili büyükbaş, çoban desteği gibi alanlarda da kullanılan kredi kapsamında pek çok hayvana yönelik kredi sağlanıyor. Alınacak olan ördek, tavuk, hindi, deve kuşu, kaz, koyun, kuzu, keçi, inek, dana, düve ve manda gibi hayvanlara yönelik kredi sağlanmaktadır. Başvuru yapmak isteyenlerin ise belirli şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Bu kapsamda;

  • Başvuru yapacak olanların mutlaka ÇKS kayıtlarının olması,
  • İşletme tescil belgelerinin bulunması,
  • Krediye teminat olarak gösterilecek menkul ya da gayrimenkul sahibi olmak,
  • Kredi notunun yüksek olması,
  • Hayvanların bakılması için gerekli altyapı koşullarının halihazırda mevcut olması gerekmektedir.

Bu kapsamda krediden yararlanacak olanların en çok dikkat etmeleri gereken konu bu kredinin sadece hayvanların alımı için sağlandığıdır. Başka bir deyişle işletmelerinin inşaat giderlerinin karşılanması için bu kredi verilmemektedir. Kredinin onaylanması için sadece alınacak hayvanlara dönük çekilmesi gerekmektedir. Ayrıca bilinmesi gereken bir diğer konu da kredi kapsamında alınan hayvanların, kredi borcu bitinceye kadar banka üzerine ipotekli olduklarıdır.

Faizsiz Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları Neler?

Faizsiz hayvancılık kredisi çekmek isteyenlere alınacak hayvan türü ve sayısına göre farklı faiz oranları uygulanmaktadır. Bu kapsamda;

  • Sütçü, etçi ve kombine sığırlar için faiz alınmamaktadır, üst limit 25 milyon TL’dir.
  • Yaygın hayvansal üretim kapsamında olanlar için faiz alınmamaktadır, üst limit 1 milyon TL’dir.
  • Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık için de faiz talep edilmemekte olup üst limit 15 milyon TL olarak belirlenmiştir.

Arıcılık, kanatlı hayvan ve kanatlı damızlık alımlarında ise bankanın belirlediği faiz oranları geçerli oluyor.

ZİRAAT BANKASI HAYVANCILIK KREDİSİ