EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-02-2021 12:53   Güncelleme : 11-02-2021 12:53

Flaş karar! Zincir marketlerde sigara satılmayacak

Ticaret Bakanlığı yeni bir kanun teklifi hazırladı. Hazırlanan kanun tasarısına göre perakende ticaretin yapılmasında zincir marketlerin rekabette dengeyi engellediği ve bu nedenle düzenlemeye gidilmesine karar verildi. Perakende satış yapan küçük işletmeleri korumak için yeni tasarıyla zincir marketlerin bazı ürünlerin satışını yapması yasaklandı.

Flaş karar! Zincir marketlerde sigara satılmayacak

Ticaret Bakanlığı yeni bir kanun teklifi hazırladı. Hazırlanan kanun tasarısına göre perakende ticaretin yapılmasında zincir marketlerin rekabette dengeyi engellediği ve bu nedenle düzenlemeye gidilmesine karar verildi. Perakende satış yapan küçük işletmeleri korumak için yeni tasarıyla zincir marketlerin bazı ürünlerin satışını yapması yasaklandı. Zincir gıda marketlerde satışının yasaklandığı ürünler; tütün mamulü ürünler, mobilyalar, cep telefonu, elektronik eşyalar ve beyaz eşya gibi ürünlerdir.

HEDEF REKABETTE DENGENİN KORUNMASI

Ticaret bakanlığının hazırladığı tasarıya göre elektronik ortamda online olarak satış yapan mağazalar ve 1500 metrekareden daha büyük mağazalar hariç olmak üzere zincir marketlere birçok yasak getirildi. Yasakların ana amacı perakende satışta dengeyi korumak olduğu söylendi. Taslağa göre perakende rekabetin dengeli bir şekilde sürdürülebilmesi amacıyla tütün, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşyanın satışı yasaklandı. Gelen bir başka yasak ise Pazar günleri zincir marketlerin en erken saat 11’de satışa başlaması oldu.

ÜRETİCİDEN ZARAR TAZMİNİ İSTEMEK YASAKLANDI

Gelen bir başka yasak ise şikayet edilen ürünlerle ilgili üreticinin uğratıldığı zarar hakkında oldu. Tarım ve gıda ürünleri markete sağlam bir şekilde teslim edildikten sonra ürünün bozulması durumunda üreticiye zarar tazmini yansıtılamayacak. Gıda ürünlerine müşteri şikayeti market sorumluluğunda olacak ve üreticiden zarar tazmini yapılamayacak. Söz konusu uygulama ile birlikte küçük üretici de korunmuş olacak.

PAZAR GÜNLERİ SAAT 11’DE AÇILACAK

Yeni uygulamayla birlikte küçük perakendelerin ve bakkalların korunması amacıyla zincir gıda marketlerin Pazar günleri satışa en erken saat 11:00’de başlanmasına karar kalındı.