GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-04-2021 16:03   Güncelleme : 15-04-2021 16:03

Ford Otosan Üretime Ara Vereceğini Açıkladı

Otomotiv sektörünün genel krizi yarı iletken tedariki, sektör devlerinden Ford Otosan’ı ikinci kez üretime ara verme noktasına getirdi. Ford Otosan tarafından yapılan açıklama ile Gölcük Fabrikası’nda üretimin iki ay süre ile durdurulacağı açıklandı.

Ford Otosan Üretime Ara Vereceğini Açıkladı

Covid-19 salgınının derin etkilerinin görüldüğü alanlardan biri olan otomotiv sektöründe yarı iletken tedarik sorunu devam ediyor. Yarı iletken tedarikinde yaşanan sıkıntılardan kaynaklı daha önce üretime ara veren Ford Otosan, Gölcük Fabrikası’nda ikinci defa üretime ara vereceğini açıkladı. Kamu Aydınlatma Platformu üzerinden yapılan açıklama ile 19 nisan ile 13 haziran tarihleri arasında Gölcük Fabrikası’nda üretime ara verileceği açıklandı. Gölcük Fabrikası’nda Transit ve Custom modeli araçların üretimi yapılıyor.

Yarı İletken Tedarikinde Sorunlar Artarak Devam Ediyor

Ford Otosan Kamu Aydınlatma Platformu üzerinden gerçekleştirdiği açıklama ile mart ayında yapılan açıklamada yarı iletken tedarikinde yaşanan sorunları belirttiğini hatırlattı. Yeni açıklamada söz konusu tedarik sıkıntılarının devam ettiği ve buna ek olarak yeni sıkıntıların da ortaya çıktığı belirtildi. Japonya’da ortaya çıkan deprem ve yangın felaketleri neden ile tedarik krizinin derinleştiğinin belirtildiği açıklamada bu nedenlerden kaynaklı Gölcük Fabrikası’nda üretime ara verileceği açıklandı.

Ford Otosan açıklamasında şirketin tedarik krizine yönelik aldığı önlemler ve tedarik şirketleri ile yapılan anlaşmalar sayesinde üretim krizinin minimuma indirildiği ortaya konuldu. Fabrikalarında her sene yaz aylarında gerçekleştirilen bakım çalışmalarının bu sene erkene çekildiğinin belirtildiği açıklamada haziran ayından itibaren üretim faaliyetlerinin devam edeceği belirtildi.

Otomotiv Devi Haziran Ayında Üretim Temposunu Arttıracak

Şirket açıklamasında Gölcük Fabrikası’nda üretimin durdurulması sonucunda ortaya çıkacak üretim ve satış kayıpları ile ilgili de açıklamada bulundu. Bu iki aylık süreçte oluşacak kayıpların haziran ayında üretim temposunun arttırılması ile minimuma indirilmesinin planlandığını açıklayan şirket  yıl başında açıklanan üretim ve satış hedeflerine ulaşmanın da mümkün olduğunu belirtti.

Ford Otosan 2021 yılı için 390 bin ile 410 bin arasında üretim hedefi belirtmişti. Bu yıl için satış hedefi ise 415 bin ile 435 bin arasında olarak açıklanmıştı. Otomotiv devi haziran ayında temponun arttırılması ile bu hedeflere ulaşılabileceğini belirtti.