GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-03-2021 20:20   Güncelleme : 19-03-2021 20:20

Fransa’da Sokağa Çıkma Yasakları Geri Döndü

Fransa’da korona virüs vaka sayısındaki artışa bağlı olarak sokağa çıkma yasağı 4 hafta süre ile geri getirildi. Başkent Paris’in de içinde bulunduğu 16 bölgede 20 Mart tarihinden itibaren 4 hafta süre ile sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Fransa’da Sokağa Çıkma Yasakları Geri Döndü

Fransa’da Sokağa Çıkma Yasakları Geri Döndü

Fransa’da korona virüs vaka sayısındaki artışa bağlı olarak sokağa çıkma yasağı 4 hafta süre ile geri getirildi. Başkent Paris’in de içinde bulunduğu 16 bölgede 20 Mart tarihinden itibaren 4 hafta süre ile sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Fransa Başbakanı Jean Castex, sadece okulların açık kalacağını ve sadece temel yaşam malzemelerini satan mağazaların hizmet vereceğini belirtti. Diğer kafe, restoran ve dükkanların bu yasak kapsamında kapanacağını açıkladı.

Açıklamalar Basın Toplantısı ile Duyuruldu

Fransa Başbakanı Jean Castex, Covid-19 pandemisine yönelik düzenlenen basın toplantısında, salgının ülke içinde büyük bir hızla yayıldığını söyledi. Başbakan, pandeminin üçüncü dalgasının birçok Avrupa ülkesinde görüldüğünü ve bunun sebebinin virüsün İngiliz varyantı olduğunu belirtti. İngiliz varyatının Covid-19 vakalarının 4’te 3’ünü oluşturduğunu açıklayan Fransa Başbakanı, varyantın diğerlerine göre daha hızlı yayıldığını ve hasta etme potansiyelinin daha yüksek olduğunu da vurguladı.

Ek Tedbirler Kapıda

Başbakan salgın durumunun endişe veren boyutta olduğunu ve bu nedenle mutlaka ek tedbirlerin alınması gerektiğini de ekledi. Bazı bölgelerde uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarının virüsün yayılma hızına etki ettiğini ancak bu önlemlerin yetersiz kaldığını gösterdi. Sadece okulların ve temel ihtiyaçları satan mağazaların açık kalacağını söyleyen Başbakan, virüsün yayılmasının yavaşlaması amaçladıklarını da vurguladı. Bu kısıtlamalara göre insanlar sadece evlerinin 10 kilometre çevresinde süresiz olarak bulunabilecek.

Yasaklarda Son Güncellemeler

Ülkede bölgeler arası seyahatler zorunlu olmadıkça yasaklandı ve sokağa çıkma yasağı saati de 18.00’dan 19.00’a çekildi. İnsanların en az 4 gün evden çalışması gerektiğini açıklayan Başbakan, ülke genelinde 5,7 milyon vatandaşa Covid-19 aşısı yapıldığını açıkladı. Castex, tedbir amacı uygulaması durdurulan Astrazeneca aşısının yarın öğleden sonra tekrar uygulanmaya başlayacağını açıkladı. Toplamda 20 milyon aşıyı Mayıs ortasına kadar ve haziran ortasına kadar da 30 milyon kişiyi aşılamaya hedefleyen Fransa Başbakanı, mayıs ayının ortasında 50 yaş üstüne aşı yapılacağını açıkladı. Fransa’da uygulanan sokağa çıkma yasağı 18.00 ve 06.00 saatleri arasında olmaktadır. Fransa’da son 24 saatte ise 34 bin 998 yeni korona virüs vakası görülmüştür.