MAGAZİN
Giriş Tarihi : 14-04-2021 16:03   Güncelleme : 14-04-2021 16:03

Gökçe Kırgız'a Şok Tazminat Davası Açıldı

Ünlü şarkıcı Gökçe Kırgız Taner için yüksek tutarda tazminat davası açıldı. Taner’e başkasının ismini ve eserini kullanma iddiası ile açılan dava kapsamında 251 bin liralık tazminat talep edildi. Davayı gören mahkeme ise gerekli olan delillerin sağlanması ve tanıkların dinlenmesi için ise ilk yapılan duruşmayı erteledi ve ileri tarihe yer verdi.

Gökçe Kırgız'a Şok Tazminat Davası Açıldı

İstanbul 1. Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi tarafından görülen dava kapsamında şarkıcı Gökçe Taner’den manevi tazminat talebi istendi. Taner’in ünlü olmasını sağlayan “Kalbime Gömerim O Zaman” şarkısını bir başkasından aldığı ve aynı zamanda bu kişinin adı ve soyadını da alarak isim değişikliği yaptığı öne sürüldü.

“Şarkıyı ve İsmi Sahiplendi”

Davaya söz konusu olan gelişmelerle ilgili olarak davacı Gökçe Kırgız’ın avukatı açıklamalarda bulundu. Avukat: “Davaya konu edinilen ‘Kalbime Gömerim O Zaman’ adlı şarkıyı 2006 – 2007 yılında benim müvekkilim seslendirmiştir. Fakat o dönemde yaşı küçük olduğu için marka patent başvurusu yapamamıştır. Davalının gerçek adı Merve Doğan olmasına rağmen bu şarkıyı sahiplendiği gibi müvekkilimin de ismini kullanmıştır. Daha sonra resmi olarak isim soyadı değişikliği yapmış ve müvekkilime ait olan Gökçe Kırgız ismini de almıştır. Hem şarkısını kullanmış hem de adını kullanarak önemli bir itibar kaybına yol açmıştır,” şeklinde konuşarak davanın kabul edilmesini istedi.

“Söz ve Müzik Gökçe Kırgız’a Aittir”

Bir dönem çok dinlenen şarkılar arasında yer alan Kalbime Gömerim O Zaman şarkısı hakkında şarkıcı Kırgız’ın avukatı ise şu açıklamalarda bulundu: “Müvekkilim bu adı önceden sahne adı olarak kullanmıştır. Daha sonra ise isim değişikliğine giderek gerçek adını Gökçe Kırgız yapmıştır. Eserin söz ve müziği de noter onaylı olacak şekilde müvekkilime aittir. Bununla ilgili belgeler de mevcuttur. Müvekkilim tarafından 2007 yılında seslendirilen şarkı hâlâ çok dinlenen ve sevilen bir şarkıdır. Ayrıca müvekkilim evlenmiş ve adı da Gökçe Kırgız Taner adını almıştır,” şeklinde açıklama yaptı ve davanın reddedilmesine yönelik karar istedi.

Mahkeme ise tanıkların dinlenmesine ve davayla ilgili olarak eksik konuların da giderilmesi için duruşmanın ileri bir tarihe ertelenmesine karar verdi.