GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-04-2021 22:29   Güncelleme : 21-04-2021 22:29

Güney Kore Yasa Dışı Kripto Para Faaliyetlerine Yönelik Çalışma Başlatıyor!

Güney Kore kripto paralara yönelik yeni bir çalışma başlatıyor. Son dönemlerde yasa dışı kripto para kullanımının ve kripto paralar üzerinden işlenen suçların artmasına yönelik harekete geçen Güney Kore hükümeti, kripto paralar ile yapılan yasa dışı işlemlerin tamamının izleneceğini açıkladı.

Güney Kore Yasa Dışı Kripto Para Faaliyetlerine Yönelik Çalışma Başlatıyor!

Güney Kore Hükümet Politikaları Koordinasyon Ofisi (OPC) tarafından alınan karar ile kripto para birimleri ile gerçekleştirilen tüm yasa dışı faaliyetlerin yakından takip edileceği açıklandı. Bu uygulama ile nisan ve haziran ayları arasındaki dönem boyunca ülkede yasa dışı olarak gerçekleştirilen tüm kripto para işlemleri yakından takip edilecek.

OPC yaptığı açıklama ile yasa dışı kripto para işlemlerine ve kara para aklama gibi suçlara yönelik başlatılacak bu uygulama kapsamında kripto para hizmeti sağlayan kuruluşlar da yakından takip edilecek. Uygulamanın sağlıklı yürütülmesi için çeşitli devlet kurumlarına araştırma, izleme ve cezalandırma gibi görev dağılımı yapılacağı da açıklandı. Güney Kore hükümeti dijital varlıklarla gerçekleştirilen tüm yasa dışı faaliyetleri hedefi haline getirdi.

Finansal Hizmetler Komisyonuna Geniş Yetki Verilecek

Dijital varlıklarla işlenen suçlara yönelik başlatılacak bu yeni uygulama için Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, Uluslararası Polis Teşkilatı gibi devlet kurumlarının temsilcilerinin ortak karar aldığı açıklandı. Bu karar kapsamında kripto paralar ile ilgili daha önce de çalışma yürütmüş olan Finansal Hizmetler Komisyonuna (FSC)  geniş yetkiler verileceği açıklandı. Uygulamanın merkezi konumunda yer alacak olan FSC, borsalardan gelen verilerin analizini gerçekleştirilecek. Şüpheli bir durum ya da isim bulunması durumunda ise savcılık gibi farklı kurumlar devreye girecek.

Finansal Hizmetler Komisyonu son dönemlerde kripto para alanını sıkı takip etmeye başladı. FSC geçtiğimiz günlerde yatırımcıların kripto para borsalarındaki kayıt durumlarını kontrol etmelerini istemiş ve uzun soluklu güvenilir borsalar ile işlem yapılmasını tavsiye etmişti.

Hükümet Abitraj Ticaretini De Kontrol Edecek

Güney Kore hükümeti aynı zamanda abitraj ticaretini de kontrol edeceğini açıkladı. Güney Kore’de son dönemlerde birçok yatırımcı yabancı borsalardan kripto para alımı yapıyor, bu paraları yurt dışına satarak kar etmeye çalışan yatırımcılar da denetim altına girmiş olacak.