GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-04-2021 15:10   Güncelleme : 02-04-2021 15:10

Hobi Olarak Başladı Bez Bebekleri Dünyaya Yayıldı

Eskişehir’de yaşayan ve asıl mesleği inşaat mühendisi olan Arzu Özer, kendi çocuklarına kumaştan oyuncaklar yapmak için hobi olarak bez bebek üretmeye başladı. Ürettiği bebeklerin çevresi tarafından çok beğenilmesi sayesinde bez bebek üretimi yapmaya başlayan Özer kısa sürede dünya markası haline geldi. Arzu’nun Bebekleri markası ile pek çok ülkeye ihracat yapmaya başlayan Özer alanında tanınır bir isim haline gelmeyi başardı.

Hobi Olarak Başladı Bez Bebekleri Dünyaya Yayıldı

Özellikle Türkiye’nin pek çok ilinde bebeklerinin satıldığını ve yüksek beğeni gördüğünü belirten Özer, ülke dışından da gelen teklifler ile mutluluk duyduğunu ve bez bebeklerinin bu kadar ilgi görmesinden dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

Doğal Malzeme Kullanılarak Üretiliyorlar

Doll art olarak bilinen ve doğal malzemeler kullanılarak üretilen bez bebekler yapan Arzu Özer’in ünü yurtdışına taşındı. Kendi çocukları Bengisu ve Kadircan için bebek yapmak isteyen Özer’in bu girişimi hayatını bambaşka bir evreye taşıdı. Profesyonel olarak 8 yıldır bebek üretimi yaparak yurtiçinde ve yurtdışında satışa sunan Özer asıl mesleği olan inşaat mühendisliğini de bırakarak tamamen bebek üretimine odaklandı. Özer konuyla ilgili olarak “17 yıldır inşaat mühendisliği yapıyor ve bu mesleği bırakmak istiyordum. Bebeklerim olmuştu, bir gün onlara sağlıklı oyuncaklar yapmak istedim. Daha önceden bebek yapmayı bırakalım, dikiş bile dikmeyi beceremiyordum. Ama bir şekilde ilk bebeklerimi yaptım ve kendi çocuklarımın çok sevdiklerini gördüm. Ayrıca bebeklerde sadece doğal malzemeler kullanıştım. Maceram böyle başladı,” şeklinde konuştu.

Binlerce Bebek Modeli Yapıldı

Çevresinin yaptığı bebekleri çok beğenmesi üzerine bu alanda profesyonel olarak çalışma yapmaya başladığını belirten Özer “Daha sonra bu bebeklerin başka çocuklar tarafından da beğenileceğini anladım ve satışa yönelik bebekler üretmeye başladım. Elbette onlarda da tamamen doğal malzemeler kullanılıyor ve çocukların yapılarına uygun olarak üretiliyorlar,” dedi. Bebeklerin gördüğü ilgi sonrasında kısa sürede yurtdışına ihracat yapmaya da başlayan Özer “Yurtdışına açılmak kesinlikle bebeklerin tanınması için büyük fırsat oldu. Pek çok ülkeye bebek ihracatı yapıyoruz ve bu sayı her geçen gün artıyor,” dedi. Özer ayrıca yetişkinlere dekor amaçlı bez bebekler üretmeye başladıklarını da belirtti.