EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-03-2021 13:59   Güncelleme : 11-03-2021 13:59

İhtiyaç sahibi vatandaşlara Devletten karşılıksız maddi yardım!

Bu sene içerisinde yani Mart atından itibaren devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yardım ödemeleri yapılacak. Sosyal devlet anlayışıyla ihtiyaç sahibi insanların eksikliklerinin giderilmesi amacıyla yiyecek, nakit ve elbise destekleri yapılmaktadır. İşte tüm detaylar...

İhtiyaç sahibi vatandaşlara Devletten karşılıksız maddi yardım!

Bu sene içerisinde yani Mart atından itibaren devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yardım ödemeleri yapılacak. Sosyal devlet anlayışıyla ihtiyaç sahibi insanların eksikliklerinin giderilmesi amacıyla yiyecek, nakit ve elbise destekleri yapılmaktadır. Sigortalı bir insan belli bir zaman sigortalı olarak çalışmışsa geride kalan ailesine 4 farklı destek bırakır. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile ödenen bu desteklerden yararlanmak isteyen insanlar için yapılması gerekli şeyler ve başvuruların nereye yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler kurum tarafından ilan edildi. Geri dönük olarak alınabilen bu dört farklı destek için 5 yıl koşulu bulunuyor.

Sigortalı bir insan belli bir zaman sigortalı olarak çalışmışsa geride kalan aile yakınlarına 4 farklı destek bırakır. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile ödenen bu desteklerden yararlanmak için yapılması gerekenler ve başvuruların nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler ise kurum tarafından paylaşıldı.

2021 Mart ayı çeyiz desteği

Yetim kalan kız çocuklarının evlenmeleri halinde devlet tarafından bu kız çocuklarına çeyiz desteği ödenecek. SSK ve Bağ-Kurlu anne ya da babasını kaybetmiş kız çocukları bir defaya mahsus kalmak şartı ile 25 maaş kadar bir çeyiz yardım desteğinden yararlanabilecek.

Engellilere devlet desteği

2020 senesinin Temmuz ayından itibaren ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara devlet destekleri artırılarak ödenecektir. VGM engelli vatandaşlara aylık 818 TL ödeme yapacaktır. Ayrıca engelli bireylere sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkı da tanınmaktadır.

2021 Mart ayı cenaze yardımı

Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine başvuru yapan vatandaşlar, ölen yakınlarına 360 gün sigorta prim ödeme koşulu ile 716 TL cenaze yardımı ödemesi yapılacaktır.

2021 Mart SGK'dan rapor parası

Çalışan insanlar iş göremez raporu aldıkları günlerde rapor paralarını Sosyal Güvenlik Kurumundan alabilecekler. Rapor aldıkları günler için vatandaşlara ödenen rapor parası ödemeleri PTT hesaplarına yatırılmaktadır.

Dul Maaşı

Çalışma yaşamında yer almayan kadınlar eşleri vefat ettiğinde dul maaşı alabilirler. Belli bir zaman diliminde çalışmış ve belli bir gün hizmet süreci olan sigortalı çalışanların vefatlarının ardından eşlerine dul, çocuklarına da yetim maaşı ödenir. Bu da SGK tarafından sağlanır. Dul maaşı bir destek ödemesi değildir, sigortalı insanların yakınlarına verilen bir haktır.