SAĞLIK
Giriş Tarihi : 17-03-2021 22:00   Güncelleme : 17-03-2021 22:00

İki Doz Koronavirüs Aşısı Yaptıranlar Karantinaya Girecek mi?

Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi Sağlık Bakanlığı tarafından güncellendi. Buna güncellemeye göre, iki doz aşı yaptıranlar son dozun ardından, 14 gün süre geçirmiş olan bireyler, 3 ay içerisindeki riskli temaslarında karantinaya girmeyecekler

İki Doz Koronavirüs Aşısı Yaptıranlar Karantinaya Girecek mi?

İki Doz Koronavirüs Aşısı Yaptıranlar Karantinaya Girecek mi?

Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi Sağlık Bakanlığı tarafından güncellendi. Buna güncellemeye göre, iki doz aşı yaptıranlar son dozun ardından, 14 gün süre geçirmiş olan bireyler, 3 ay içerisindeki riskli temaslarında karantinaya girmeyecekler. Güney Afrika veya Brezilya varyantı tespit edilen vakalarla temas içerisinde bulunan kişiler, belirlenen kurallar dahilince karantina uygulamasına devam edecek. Sağlık Bakanlığı tarafından "Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi"ne aşılama sonrasındaki süreç hakkında bilgiler verildi.

Konu İle İlgili Bilgilendirme Yapıldı

"Daha önce laboratuvarda doğrulanmış SARS-CoV 2 enfeksiyonu geçiren veya iki doz aşı yaptırıp son dozdan sonra 14 gün süre geçmiş olan kişilerde, hastalık başlangıcı veya aşılama sonrası üç ay içindeki riskli temaslarında (Güney Afrika veya Brezilya varyantı tespit edilen vakalar hariç) karantina gerekmez. Ancak, bakım evinde çalışmak veya yaşlı aile üyelerine bakmak gibi mesleki faaliyetleri riskli gruplarla yakın ilişki gerektirenler ile Güney Afrika veya Brezilya varyantı tespit edilen vakalar ile temaslı olanlara Sağlık Bakanlığı kurallarına göre karantina uygulanır."