EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-02-2021 21:44   Güncelleme : 21-02-2021 21:44

İntibak Zammı Olursa Hangi Emekli Ne Kadar Zam Alacak?

Emeklilerle ilgili son zamanlarda sıklıkla gündemi meşgul eden konulardan biri olan intibak zammı olursa, hangi emekli ne kadar intibak zammı alacak? Soruları, emekli ve emekliliği yaklaşan adaylar tarafından en sık merak edilen sorular arasında yer alıyor.

İntibak Zammı Olursa Hangi Emekli Ne Kadar Zam Alacak?

Emeklilerle ilgili son zamanlarda sıklıkla gündemi meşgul eden konulardan biri olan intibak zammı olursa, hangi emekli ne kadar intibak zammı alacak? Soruları, emekli ve emekliliği yaklaşan adaylar tarafından en sık merak edilen sorular arasında yer alıyor. Türkiye'de milyonlarca emeklinin olmasıyla birlikle emekli aileleri de dikkate alındığında çok fazla kişiye olumlu yansıyacak olan İntibak zammı, 2000’den önceki emeklileri kapsayacak mı? Gibi soruların cevapları da merak ediliyor.

İntibak Zammı Nedir?

Adı son zamanlarda sıkça duyulan zam, emekliler arasındaki maaş dengesinin düzensiz olması nedeniyle verilmesi planlanan emekli zammıdır. Halihazırda birçok emeklinin prim kazançları ve gün sayıları aynı olmasına rağmen, farklı yıllarda emekli olmaları nedeniyle aldıkları maaşlar farklılık gösteriyor. Devlet prim ve ücretlerinin aynı olmasına karşın ortaya çıkan maaş adaletsizliğini ortadan kaldırmak için, intibak zammı adında yeni bir düzenlemeye gitmeyi planlıyor.

İntibak Düzenlemesinin Emeklilere Katkısı Ne Olacak?

2000 yılından sonra emekli olan kişiler düzenleme çıkması halinde aylık en az, ek ödemelerde dahil edildiğinde 2.324 TL maaş almış olacaklar. Düzenleme çıkarsa sağlık ek ödemeleri de kalkacağı için, alacakları maaşlardan bununla ilgili bir kesinti de söz konusu olamayacak. Ayrıca 355 liraya kadar zam yapılması da söz konusu olacak.

2000 yılından önce emekli olan kişiler için ise, birçok faydayı kapsaması planlanıyor olsa da henüz bu konuda netlik bulunmuyor. Kısmen yargıda olan ve mecliste yapılacak düzenleme ile açıklanması planlanan intibak düzenlemesi son zamanlarda dillendirilmiş olsa da henüz kesin bir sonuca varılmadığı gibi, varılacağına dair kesin bir şey söylemekte mümkün olmuyor.