EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-04-2021 18:02   Güncelleme : 22-04-2021 18:02

İslam Memiş Thodex Vurgununu Değerlendirdi!

Türkiye gündemine bomba gibi düşen Thodex vurgunu ile ilgili Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş açıklamalarda bulundu. Kripto para yatırımları ile ilgili daha önce de uyarılarda bulunan Memiş, 391 bin kişinin mağdur olduğu bu vurgunu sert sözlerle eleştirdi.

İslam Memiş Thodex Vurgununu Değerlendirdi!

Türkiye merkezli kripto para borsası Thodex hakkında bugün soruşturma başlatıldı. Günlerdir yerli kripto para yatırımcılarının eleştirisine maruz kalan Thodex borsasının kurucusu Faruk Fatih Özer’in ABD’ye kaçtığı teyit edildi. Borsa ile ilgili şikayetler iki gün önce başlamıştı.

Thodex borsası yatırımcıları 20 nisan günü borsa üzerinden işlem gerçekleştirme konusunda sıkıntı yaşamaya başlamıştı. Borsa tarafından yapılan açıklama ile bakım çalışması nedeni ile 6 saat süre ile işlem yapılamayacağı açıklandı. Bunun üzerine borsanın yeniden işleme açılmasını bekleyen yatırımcılar hayal kırıklığı yaşadı. Borsa 21 nisan günü yeni bir açıklama yaparak, yeni ortaklıklar kurulduğunu ve devir işlemlerinden kaynaklı 4-5 gün borsada işlem yapılamayacağını belirtti. Bugün Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in yurt dışına kaçtığının iddia edilmesi ile büyük vurgun ortaya çıktı. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Thodex dolandırıcılığı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Thodex Vurgunu İle 391 Bin Kişi Mağdur Oldu

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Thodex borsası üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık ile 391 bin kişinin mağdur olduğunu belirtti. Piyasada 2 milyar dolara denk gelen kripto para bulunduğunun açıklandığını hatırlatan Memiş, söz konusu miktarın çok daha fazla olduğunu belirtti. Borsanın  bu vurgun için hazırlık içinde olduğunu ve 2 gündür yatırımcıların oyalandığını açıklayan Memiş, kripto para konusundaki risklere daha önce dikkat çektiğini hatırlattı.

İslam Memiş, kripto para kullanımın artması üzerine yatırımcılar risklere karşı uyaran açıklamalar yapmıştı. Memiş, kripto para piyasasının zahmetsiz para kazanma tutkusu ile yükseldiğini ve büyük mağduriyet oluştuğunu belirtti.

İslam Memiş: Geleneksel Varlıklara Yatırım Yapan İnsanlar Ötekileştiriliyor

İslam Memiş, kripto para yatırımına teşvik etme oranının son dönemlerde çok arttığını, geleneksel yatırım araçlarını tercih eden insanların ötekileştirildiğini belirtti. Memiş geleneksel yatırım araçlarının dolandırıcılık risklerine karşı daha güvenli olduğunu belirtti.